Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortaliPortali  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Çfarë ndodh gjatë çasteve magjike kur dy persona puthen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e



Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 26
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

Çfarë ndodh gjatë çasteve magjike kur dy persona puthen Empty
MesazhTitulli: Çfarë ndodh gjatë çasteve magjike kur dy persona puthen   Çfarë ndodh gjatë çasteve magjike kur dy persona puthen EmptySat May 30, 2009 8:37 am

Të dashurit që e "eksplorojnë" në mënyrë reciproke gojën me gjuhë, do të vinin re më pas mirëqenien arkaike, ndjenjën e kënaqësisë dhe besimin e të ushqyerit gojë më gojë. Por, kënaqësia e puthjeve është edhe një fakt kimik. Në rastin e "puthjes së parë" (me dikë që na pëlqen shumë) tek individi shfaqet në fakt një "stuhi" e vërtetë, që shkencëtarët i atribuojnë një molekulë feniletilamina (Pea), e cila shkakton efekte të ngjashme me amfetaminat dhe vepron mbi sjelljen dashurore, duke dhuruar prodhimin e dy hormoneve, dopamina, një neurotransmetues që prodhon ndjenja shpërblyese e të këndshme dhe noradrenalina që provokon ngacmimin dhe euforinë. Antropologët, nga ana e tyre, shikojnë te puthja simbolin e një shkëmbimi, ushqyerje, dashurie, por edhe diçka më shumë: pothuajse njësoj si një transfuzion shpirtëror.

Frojdi thoshte se anatomia është fat dhe në hartën e trurit goja ka një pozicion shumë më të rëndësishëm në lidhje me organet e tjera seksuale (vetëm dora dhe gishtërinjtë zënë një hapësirë analoge në tru). Por një shpjegim më racional i puthjes e cilëson atë si një veprim që përfshin 29 muskuj të fytyrës, ku 17 janë vetëm për gjuhën: veç të tjerash vë në lëvizje 9 miligramë ujë, 0.18 lëndë të yndyrshme, 0.45 kripëra minerale, mijëra baktere dhe miliona mikrobe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfarë ndodh gjatë çasteve magjike kur dy persona puthen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Puthja magjike.......
» Nese ju ndodh naiher qe me juv blocku Command Prompti ( cmd-ja )
» Ju ka ndodh te Dashuroheni ne shoqen/shokun Tuaj te Ngusht ?
» Çfare eshte FTP-ja
» Kondicion i mirë për jetë të gjatë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Dashuria-
Kërce tek: