Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Grate duhanpirese, vulnerabel ndaj semundjeve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Grate duhanpirese, vulnerabel ndaj semundjeve   Sat May 30, 2009 1:06 pm


Per
cdo cigare te konsumuar, grate paguajne cmim me te larte se burrat. Per
shkaqe ende te panjohura, ato jane me te ekspozuara ndaj semundjeve, si
psh. tumoret. Megjithate ndryshe nga burrat, grate kane me shume shanse
per t'u sheruar.
Nje
studim nderkombetar i prezantuar ne konferencen American Thoracic
Society zhvilluar ne Kaliforni tregoi se grate kishin organe me te
dobeta dhe ishin me te goditura nga semundje te ndryshme.

Autoret,
eksperte te Brigham and Women’s Hospital ne Boston dhe universitetin
norvegjez te Bergen, kane thekuar se grate duket se e pesojne me keq se
burrat, edhe nese konsumojne sasi te vogla duhani. Ekspertet e
konferences kane vezhguar 900 raste tumore ne mushkeri dhe kane
konstatuar se shumica e tyre eshte regjistruar te grate te cilat kishin
konsumuar duhan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
 
Grate duhanpirese, vulnerabel ndaj semundjeve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Sociologji-
Kërce tek: