Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kushtet në vendin e punës ndikojnë në shtatzëni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Kushtet në vendin e punës ndikojnë në shtatzëni   Sat May 30, 2009 1:06 pm


Shtatzënat
të cilat kanë vende pune të tilla që kërkojnë angazhim fizik ose ato të
cilat kanë orar të zgjatur dhe jo të rregullt, janë më të rrezikuara që
të lindin parakohe, paralajmërojnë shkencëtarët irlandezë.
Duke përcjellë
1.100 shtatzëna, shkencëtarët nga Universiteti i Dublinit kanë
vërtetuar se kushtet e tilla të punës ndikojnë në më shumë se 50% të
rasteve që foshnja të lindë me masë më të vogël se normalisht.

Është treguar se edhe shtatzënat të cilat kanë orar jo të rregullt
pune, janë për katër herë më të rrezikuara për të lindur parakohe,
pavarësisht statusit të tyre ekonomik. Autorët e studimit, këto
rezultate i shpjegojnë me ndikimin e kushteve të këqija në vendin e
punës, por edhe si pasojë e stresit që krijohet në punë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
 
Kushtet në vendin e punës ndikojnë në shtatzëni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Sociologji-
Kërce tek: