Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 HIV-AIDS, lufta ndaj virusit vazhdon...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: HIV-AIDS, lufta ndaj virusit vazhdon...   Sat May 30, 2009 1:07 pm


HIV/AIDS
nuk eshte me nje virus qe tremb njerezit per shkak te masave te marra
ne vite por vazhdon te ngelet ende nje nga problemet me te medha me te
cilat vazhdon te perballet bota.
Sot,
fale terapive te ndryshme, 80 % e pacienteve ne vendet perendimore
mbijetojne edhe pse ata e kane perhere nga pas virusin, por kjo nuk do
te thote se problemi nuk ekziston, aq me teper ne vendet qe nuk kane
mundesi ta kurojne.

Sipas te dhenave, rreth ¼ e te prekurve ne
Europe jetojne me virusin sikur te mos kishte ndodhur asgje. Nga ana
tjeter, eshte rritur ndjeshem infektimi tek heteroseksualet. Ne vitin
1988 mosha mesatare e meshkujve te prekur ishte 29 vjec ndersa femrat
27 vjec. Ne vitin 2008 mosha mesatare e meshkujve te prekur eshte 47
ndersa femrat 40.Sot eshte e nevojshme gjithashtu te perdoren te gjitha
mjetet klinike ne luften kunder AIDS. Kjo teme do jete ne qender te
bisedimeve gjate edicionit te pare te konferences se ICAR qe do
zhvillohet ne Milano nga data 24 deri ne 26 maj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
 
HIV-AIDS, lufta ndaj virusit vazhdon...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rush Dragu:E KREMTJA PËR USHTARËT E KTHYER NGA LUFTA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Sociologji-
Kërce tek: