Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Maqedonia përballë kolapsit ekonomik, shkak mos-hyrja në NATO dhe kriza

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Maqedonia përballë kolapsit ekonomik, shkak mos-hyrja në NATO dhe kriza   Sat Jun 06, 2009 4:21 pmKriza globale ekonomike dhe mosanëtarësimi i Maqedonisë në NATO
dhe BE janë dy arsyet kryesore për mungesën e investimeve nga jashtë në
ekonominë e këtij vendi.
Eksperti i çështjeve ekonomike, Sem Vaknin thotë se
Maqedonia për herë të parë gjendet para një kolapsi të ekonomik dhe
financiar, prandaj qeveria duhet të ndërmarrë masa antikrizë, për ta
zbutur sadopak impaktin ndaj ekonomisë dhe papunësisë në vend.

“Maqedonisë i nevojiten edhe një sërë masash të reja antikrizë, sepse
në të kundërtën shteti do të përjetojë një cunami ekonomik. Qeveria e
Maqedonisë duhet të harrojë se do të vijnë investues të huaj dhe do të
sjellin para në Maqedoni”, shprehet eksperti ekonomik ndërkombëtar, Sem
Vaknin.

Sipas tij, qeveria duhet të përqendrohet tek investimet vendore dhe në
punësimet e reja, sepse kjo qeveri nuk ka politika punësimi, thotë Sem
Vaknini.

Në Maqedoni për çdo ditë anulohen investimet e huaja duke shfaqur mosinteresim për investime të projekteve të tyre.

Deri tani janë shfaqur edhe të pasigurta edhe investimet e
paralajmëruara të kompanisë turke për aeroportet TAV, kompania franceze
për pjesë të makinave "Montipe", kompania kroate "Agrokor", ndërsa nuk
ka asgjë nga ndërtimi i "Qytetit të diellit" në Vodno.

Një dështim tjetër dhe investime të parealizuara janë edhe ato të
paralajmëruara nga kompania sllovene "Iskra" dhe asaj turke "Buroteknik
otomotiv".

Pjesa më e madhe e këtyre investimeve u paralajmërua vitin e kaluar si
rezultat i fushatës qeveritare "Investoni në Maqedoni", me të cilën
shteti u reklamua si parajsë afariste në Evropë. Për shkak të krizës
pritet që edhe investitorët tanishëm në Maqedoni, si "Lukoil",
"Makstil" dhe EVN t'i pakësojnë investimet në vend.

Duke u mbështetur të disa të dhëna që janë publikuar, Maqedonia në
aspektin ekonomik për shkak të krizës botërore ekonomike ,këtë vit që
sapo ka filluar duket se nuk do ta fillojë mirë. Këtë vlerësim e kanë
dhënë edhe analistët dhe ekspertët ekonomik, të cilët theksojnë se
vendi ynë do të përballet me anulim të investimeve të huaja në vlerë të
përgjithshme prej rreth 350 milionë euro.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.albanianforum.net
 
Maqedonia përballë kolapsit ekonomik, shkak mos-hyrja në NATO dhe kriza
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutës 1244 për shkak të këmbënguljes së Serbisë, devalvon pavarësinë e Kosovës, të shpallur më 17 shkurt 2008
» Lufta për çlirimin dhe ndarjen nga Maqedonia: Ja skenari shqiptar
» Xhesika Vula:PËRBALLË USHTRISË PUSHTUESE SERBE, NË NËNTOR 1912
» Partizan Cene: Valicia e madhe ..!! Tregim horror ..Marre shkak nga nje ngjarje reale ..!!
» Ndue Marku: A mud te reduktohet kriza ekonomike e Gereqise ne nje krize sociale te shoqerise.....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Ekonomi-
Kërce tek: