Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sistemi satelitor GPS paralajmeron fundin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Sistemi satelitor GPS paralajmeron fundin   Thu Jun 11, 2009 11:56 pm

Sistemi satelitor GPS paralajmeron fundin


Vitin tjeter, sistemi satelitor Global Positionning System qe rregullon trafikun e hartave ne telefonat dhe navigatoret tane, mund te marre fund per shkak te mungeses se fondeve.

Ky sisstem eshte baza per cdo lloj software dhe largimi nga orbita e Tokes mund te shkaktoje deme te medha ne fushen e telekomunikacionit. Alarmin e ka dhene Gjykata e Shpenzimeve, e specializuar per te kontrolluar shpenzimet publike. Problemi kryesor eshte mungesa e fondeve per Air Force qe menaxhon satelitet.

Sipas te dhenave, Air Force i ka tejkaluar fondet prej 870 milione dollaresh qe ka ne dispozicion per kete qellim. Mungesa e fondeve ka shkaktuar vonesa edhe ne hedhjen ne hapesire te disa sateliteve te tjere, misione te cilat jane shtyre per ne muajin nentor te ketij viti. Global Positionning System eshte nje sistem i perbere nga 28 satelite qe garantojne cilesine e lokalizimeve nga hapesira me nje marxh gabimi prej 10 metrash.

Rezultate te medha keto satelite kane dhene edhe ne teknologjine smartphone. Alarmi per mbylljen e misionit te GPS ka alarmuar kompanite automobilistike dhe firmat e medha turistike, te cilat jane mjaft te lidhura me sistemin satelitor per te orientuar sa me mire klientet e tyre. Nga ana tjeter, perfundimi i eres Global Positionning System mund t’i hape rruge projektit europian Gallileo, atij kinez Compass apo projektit rus Glonass.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.albanianforum.net
 
Sistemi satelitor GPS paralajmeron fundin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Portali :: Teknologjia-
Kërce tek: