Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mund ta lëvizesh një objekt me anë të mendimit.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 25
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: Mund ta lëvizesh një objekt me anë të mendimit.   Fri Jul 03, 2009 9:35 am

Që prej disa vitesh është e mundur. Sot ekzistojnë teknologji që shfrytëzojnë pikërisht "forcën e mendimit" për të ndihmuar përsona të paralizuar të komunikojnë apo të kryejnë disa lëvizje. Për shembul: në 1999 NIels Birmauber,i universitetit të Tubinga (Gjermani), ka arritur të ndërveprojë me të sëmurit që nuk mund të lëviznin asnjë mmuskul( përfshirë gjuhën dhe muskujt e syve, për shkak të dëmtimit të rrugëve lëvizëse të sistemit nervor),duke transformuar potencialet elektrike të qëndrës lëvizëse ( të aktivizuar me anë të mendimit) në një kod komunikimi.Kohët e fundit Richard Andersen,nga California Institute of technology (Usa), ka përdorur një teknikë të ngjashme me atë të majmunëve, duke impiantuar disa elektroda në pjesën parietale të trurit,( "qendra" që aktivizohet kur mendon të bësh ndonjë gjë) duke arritur të parashikojë lëvizjet. Hapi tjetër,ka deklaruar, do të jetë impiantimi i elektrodave nëpjesën parietale të përsonave të paralizuar, duke përkthyer mendimet e tyre dhe kthyer në lëvizje. Një degë tjetër e kërkimit shfrytëzon valët elektromagnetike të trurit, që interpretohen nga një makinë për rizonancë magnetike nuklear përmes softwerësh shum të rafinuar.Me këtë teknologji Rainer Goebe J, neuroshkencëtar i Universitetit të Maastricht, ka krijuar një lojë (lojë ping-pongu) në të cilën protagonistat lëvizin nga mendimet e lojtarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mund ta lëvizesh një objekt me anë të mendimit.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kuriozitete-
Kërce tek: