Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Burrat Me Zë Të Ulët..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 25
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: Burrat Me Zë Të Ulët..   Fri Jul 03, 2009 9:39 am

Burrat qe kane timbrin e zerit me te ulet edhe te thelle bejne me shume femij se ata me tone te larte dhe femerore. Zbulimi eshte i nje grupi kerkuesish nga 3 universitete amerikane dhe kanadeze: Harvard University ne Boston, McMaster University ne Kanada dhe Florida State University. Eshte i mundur qe ky avantazh seksual, me sukses me te madh ne riprodhim te mashkujt, nga zeri i thelle kane qe qene dhe motorri i evolucionit drejt dimorfizimit vokal.Duke regjistruar dhe analizuar 39 zera burrash dhe 52 grash me nje moshe nga 18 ne 55 vjec, qe i perkisnin nje tribuje afrikane qe jetojne sipas rregullave te paraardhesve tane te 200 000 vjet para, u zbulua qe meshkujt me timber zeri me te ulet kane nje numer me te madhe femijesh. “I veshtire te thuhet motivi i sakte i ketij fakti” kane pranuar autoret e kerkimit, “mund te jete qe keta meshkuj me fat te kene me shume sukses me femrat” (per kete arsye bejne me shume femije, duke pare qe ne tribu nuk perdoren kontraceptive). Me siguri qe studimi sygjeron qe diformizmi vokal ka evoluar me kalimin e mijra viteve, pikerisht fal zgjedhjes seksuale ne zgjedhjen e bashkeshortit me ane te zerit. Mbase me pare burrat dhe grate kishin timber zeri te ngjashem midis tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Burrat Me Zë Të Ulët..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kuriozitete-
Kërce tek: