Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rreth Duhanit...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 25
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: Rreth Duhanit...   Fri Jul 03, 2009 9:51 am

1856 Ne Walworth, Angli u hap fabrika e pare e cigareve, pronar i se cilas ka qene Robert Golag, nje veteran i luftes se Krimese
................................................................................
..................................

1832 Lindin cigarette e para te dredhura dhe mendohet se ato kane ardhur nga ushtaret Egjyptiane, gjate luftes Egjypt-Turqi. Historiane te tjere thone se Ruset dhe Turqit i kane njohur cigaret nga Franca, kurse ajo vet i ka njohur cigaret nga Spanja. Gjithashtu mendohet se ne Sevilje po shpiknin nje lloj cigareje te quajtur 'papalette'.
................................................................................
......................................

1830 Seegar-et (keshtu jane quajtur atehere) e para kubane u bene te njohura ne Londer. Keto jane shitur nga Robert Lewis ne vitin 1830.
................................................................................
.......................................

1600 Duhani u perhap ne Boten e Re. Edhe pse ishte i ndaluar nga vet Papa Klementi VIII, I cili i kercenonte te gjithe ata qe pinin duhan ne vende publike, duhani sa vinte e behej me popullor ne Evrope.
................................................................................
......................................

1596-1645 Michael Feodorovich: nga familja e pare e Romanoveve e deklaroi perdorimin e duhanit si nje mekat vdekjeprures ne Rusi dhe e ndaloi me cdo kusht mbajtjen e tij. Zakonisht perdoruesve ose u priteshin buzet, ose u goditeshin per vdekje. Ne Turqi, Persi, dhe Indi vdekja pershkruhej si nje kure per zakonin.
................................................................................
.......................................

1595 Publikohet libri i pare, "Tobacco", mbi duhanin.
................................................................................
......................................

1566-1625 Mbreti James i ne 1604 publikoi librin 'A Counterblast to Tobacco'. Ne te ai e pershkruante bimen e duhanit si nje zbulim te Djallit. Me vone ai ndryshoi mendim, dhe ndihmoi ne rritjen e industrise se duhanit si dhe ne balancimin e taksave.
................................................................................
.......................................

1565 Anija e pare tregtare e duhanit mberrin ne Britani.
................................................................................
.......................................

1552-1618 Zoti Walter Raleigh: mendonte se e beri te njohur duhanin ne Angli.
................................................................................
.......................................

1542-1591 Richard Grenville (I aferm I Zotit Walter Raleigh): nje tjeter marinar anglez pretenduaes qe beri te njohur cigaret ne Britani.
................................................................................
.......................................

1541-1596 Sir Francis Drake: Kapiteni I, i cili i ka rene botes per qark eshte nje nga te paret qe e beri te njohur cigaren ne Angli.
................................................................................
.......................................

1532-1595 Sir John Hawkins eshte tregtari i pare anglez qe ka bere tre ekspedita nga Afrika deri ne Karaibe ne vitin 1560 dhe eshte nje nga kandidatet e shumte qe ka sjelle cigaret ne Angli.
................................................................................
.......................................

1493 Rodrigo de Jerez eshte duhanpiresi i pare ne Evrope. Nje nga shoket e Christopher Columbos, ai i mesoi botes se Re versionin e cigareve Kubane. Kur u kthye ne vendin e vet ai beri nje gabim te madh dhe ndezi nje cigare ne publik, per kete veprim e futen tre vjet ne burg, duke u bere keshtu viktima e pare ne bote nga lobi anti duhan
................................................................................
.......................................

1000 BC Njerezit filluan te perdornin gjethet per te pire dhe per ti pertypur. Pse dhe si cigarja u perdore me pare ne Amerike kete asnje nuk mund ta dije. Duhanpiresit e pare mendohet te kene qene fisi Maya ne ameriken qendrore. Me pas kete e adaptuan edhe vendet e amerikes jugore dhe veriore.
................................................................................
.......................................

6000 BC Duhani filloi te rritej ne Amerike. Si vendi i origjines se duhanit njihet vetem Amerika..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rreth Duhanit...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kuriozitete-
Kërce tek: