Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kuriozitet nga Matematika

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 25
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: Kuriozitet nga Matematika   Fri Jul 03, 2009 9:59 am

11x11=121
111x111=12321
1111x11111=1234321
11111x11111=123454321 etj.
Ne qofte se nje nr. i cili i ka te gjitha shifrat 1 ndritet ne katror (shumezohet me veteveten) atehere rezultatin mund ta gjejme pa e perdorur kalkulatorin ne kete menyre: NUMEROJME SE SA SHIFRA I KA NUMRI, P.SH. pese, atehere fillojme prej nr. 1 duke shkuar deri te nr. 5 pra 12345 ketu ndalemi dhe shkruajme numrat me te vogel se 5 te njepasnjeshem deri te nr. 1 , pra 4321, e thjeshte dhe e kuptueshme, apo jo, h.fazliu
<table style="TABLE-LAYOUT: fixed" width="100%" border=0><tr><td class=smalltext width="100%" colSpan=2></TD></TR></TABLE>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuriozitet nga Matematika
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Matematikë-
Kërce tek: