Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Teorema e Pitagores

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 25
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: Teorema e Pitagores   Fri Jul 03, 2009 10:02 am

SYPRINA E KATRORIT TE NDERTURA MBI HIPOTENUSE ESHTE E BARABART ME SHUMEN E SYPRINAVE TE NDERTURA MBI KATETE.
AJO APLIKOHET VETEM TE TREKENDESHAT KENDREJT:
DALLOHET HIPOTENUZA(BRINJA ME E GJATE)
KATETJA(a)
KATETJA(b)
teoremen nuk e ka zbuluar pitagora,por shumë kohe me pare atë e kanë perdorur babilonasit mesopotamet e vjetër ne matjen e siperfaqeve treknedeshe ne natyr.

por me von këtë teore e ka verttetuar pitagora dhe ka treguar me gjeresisht për te.

c*c=a*a+b*b
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Teorema e Pitagores
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Matematikë-
Kërce tek: