Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mini Liber per mesimin e gjuhes PHP

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Mini Liber per mesimin e gjuhes PHP   Thu May 21, 2009 3:46 pm

Permbajtja :


1.Hyrje
2.Sintaksa , Komentet
3.Variablat dhe Konstantet
4.Operatoret
5.Kushtet , loop
6.Funksionet
7.Format
8.$_POST ,$_GET , $_REQUEST


Hyrje


* Cfare eshte PHP
PHP eshte nje gjuhe programimi e cila ekzekutohet ne server. PHP do te thote Hypertext Preprocessor (ang.) .

* Cfare duhet te di ?
Per te mesuar PHP ju duhet te dini HTML ndersa disa gjuhe skriptimi do t'iu ndihmonin.

Sintaksa dhe Komentet

Nje kod PHP fillon gjithmone me <?php dhe mbaron me ?>

Shembull :Kodet PHP:
<?php echo " Pershendetje "; ?>


Komentet ne PHP shkruhen duke perdorur // per komente ne nje rrjesht dhe \* */ per komente ne disa rreshta.

Shembull :

Kodet PHP:
<?php

// Ky eshte nje koment ne nje rrjesht


/*

Ky eshte

koment ne

disa rreshta

*/

?>


Variablat dhe Konstantet
Variablat perdoren per te ruajtur vlera te tipit tekst , numra etj.
Mbasi te kene marre vlere variablat mund te perdoren ne pafundesi
brenda kodit.Ne PHP fillojne gjithmone me shenjen $
Shembull :Kodet PHP:
$emri_variables = vlera ;
Shembull i perdorimit :


Kodet PHP:
<?php

$emri
= ' Joni';

$mosha = '17';

echo
'Emri : '.$emri.' , Mosha : '.$mosha;

?>


Shembulli i mesiperm do te shfaqe ne shfletues tekstin Emri : Joni , Mosha : 17.

Konstantet perdoren per te mbajtur vlera te cilat nuk ndryshojne

Shembull :

define('EMRI','Joni');


tutorial osht e kopijuar.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.albanianforum.net
 
Mini Liber per mesimin e gjuhes PHP
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nje liber ne gjermanisht i Artistes Alida Hisku eshte nje dhurate e bukur per cilindo...
» Promovohet një libër i ri për Faik Konicën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: PHP & MySQL-
Kërce tek: