Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Af?rsia e prind?rit ndaj f?mij?s s? tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Af?rsia e prind?rit ndaj f?mij?s s? tij   Sat May 23, 2009 8:19 am

N? shumic?n e rasteve, ?do prind pohon se ?sht? i aft? q? ta edukoj f?mij?n e tij me at? edukat? q? posedon vet ai.


Por edhe e ka t? v?shtir? t? pranoj nj? propozim nga jasht? q? t? veproje me f?mij?n e tij ashtu apo t? mos veproje. Meqen?se koha ka ndryshuar shum?, rrethanat familjare jan? dob?suar. Kur e themi k?t? kemi parasysh raportet prind-f?mij? q? ekzistojn? sot n? bashk?sin? dhe rrethin ton?.

Nuk ka strehim tjet?r pos prind?rve t? tij nj? f?mij? dhe p?r k?t? ky strehim duhet t? jet? shum? i shendosh dhe i pranuar p?r f?mij?n. Kontakti m? i shpesht? i prind?rve m? f?mij?n e tyre e shton dashurin? dhe lidhjen e nj?ri-tjetrit, sepse po u m?sua f?mija k?shtu, ai gjithmon? do ndije nevoj?n e prind?rve t? tij. N? t? kund?rt?n ai do t? mbetet i etur p?r at? ngroht?si q? ia falin ata e sidomos n?na dhe n? k?t? rast atij i nevojitet q? at? zbraz?tir? ta e plot?soje me di?ka tjet?r.

?sht? e natyrshme q? n? ?do familje t? ket? ndonj? problem apo pak?naq?si n? mes an?tar?ve t? saj, pasi q? nuk ka familje pa probleme gjegj?sisht t? p?rsosur. Mir?po ajo q? k?rkohet n? k?to raste ?sht? se problemet aktuale nuk duhet rritur, por duhet shkuar nga zvog?limi apo likuidimi i tyre. N? at? m?nyr? si? e fotografon f?mija familjen e tij, po ashtu edhe ai fillon t? mendoje dhe se gjat? t?r? jet?s s? tij do t? ket? t? vizatuar at? program.

Ekzistojn? ca gj?ra q? shpesh her? prindi i p?rdor ndaj f?mij?s s? tij e t? cilat jan? shum? t? rrezikshme dhe d?mshme p?r t?. P. sh. nj? nga ato ?sht? se s'paku nj?her? n? jave i thot? f?mij?s s? tij "kur un? isha n? dit?t tua apo si ti..., kur isha un? i ri sikurse ti i b?ja k?to gj?ra, punoja shum?, nuk ia ktheja fjal?n e prindit, nuk e b?ja k?t? apo at? nuk e kaloja koh?n kot" e shum? e shum? th?nie tjera t? cilat nuk ndikojn? pozitivisht n? psikologjin? e f?mij?s. Athua p?rse k?to th?nie ndikojn? negativisht tek f?mija? Kur ai t? m?rzitet nga k?to fjal? q? ia thot? prindi, nj? dit? do t? filloje t? mendoje edhe ai t? kund?rt?n e prindit. Pra, p?rballimi i f?mij?s me fjalin? "kur un kam qen? n? mosh?n t?nde" i jep t? mendoj atij q? t? thot? k?shtu edhe n?se jo haptazi "edhe shkenc?tar?t apo kryetari i shtetit ?sht? n? mosh?n t?nde por jan? shum? m? ndryshe se ti". Gjithmon? f?mija do ta gjykoje k?t? rast dhe kjo gjithmon? do t? b?je q? ai t? jet? agresiv ndaj fjal?ve t? prindit. P?r t'i eliminuar k?to gj?ra, n?na dhe babai n? mesin e shum? gj?rave duhet q? t'iu p?rmbahen edhe k?tyre:
a) Duhet t? p?rpiqen q? ata ta e kuptojn? k?rkes?n dhe psikologjin? e f?mij?s e jo f?mija t'i m?soj dhe t? adaptohet me kushtet e tyre, sepse ai ?sht? 3 ose 8 vje? kurse ata 30.
b) Duhet q? gjithmon? dhe n? ?do cep t? jet?s t? jen? n? nj? dialog me f?mij?n e tyre e jo vet?m n? koh?n e problemeve kur paraqiten,
c) N? k?to raste bisedash me t?, nuk duhet p?rdorur fjal? t? r?nda por vet?m fjal? dashurie dhe gj?ra t? bukura t? cilat pozitivisht do t? ndikonin tek f?mija.
d) T? mos shprehin shqet?simin dhe brutalitetin e tyre ndaj tij kur ai t? thyej apo prish di?ka shum? me r?nd?si, sepse kjo fut frik? tek f?mija.
e) T? shtohet kujdesi ndaj tij kur shikohet televizioni. P?r k?t? shkak n?p?r ca emisione televizive caktohet mosha e atyre q? kan? t? drejt? ta e shijojn? at?.
f) N? vend t? dh?nies s? k?shillave gojore, t? jemi shembull p?rmes sjelljeve tona ndaj f?mij?s, sepse k?to sjellje do t? jen? shembull i tij gjith? jet?n.
g) T? mos harrojm? shembullin e Pejgamberit Muhammedit alejhi's-selam se ai kishte lozur m? f?mij?t e tij shum? sa q? i mbante n? qaf? edhe kur falte namaz. T? mos harrojm? q? t? jemi prind sikurse ai, n?n? sikurse Hadixhja (All-llahu qoft? i k?naqur me t?).

Nj? kushtim pak m? i kujdessh?m ndaj f?mij?s nga ana e prind?rve do t? largonte nevoj?n e d?rgimit t? f?mij?s n?p?r kopshtet dhe ?erdhet f?mij?rore, sepse k?to jan? hapur si nevoj? e moskujdesjes s? plot? ndaj f?mij?ve. Andaj ?do n?n? e di m? s? shumti nevoj?n e f?mij?s s? saj dhe ajo ?sht? e vetmja e cila mund? q? t? ia plot?soje k?rkesat e birit t? saj. __________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Af?rsia e prind?rit ndaj f?mij?s s? tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letërsia shqiptare
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisë ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» AKTET GJENOCIDALE Prof.Dr.Sabile Çekmezi-Basha:TË UDB-SË NDAJ TË BURGOSURVE POLITIKË Shqiptarë
» Vasil Premçi: Magjia e pjergullës së rrushit...
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: