Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Psikologji-Adoleshenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Psikologji-Adoleshenca   Sat May 23, 2009 8:23 am

Adoleshent? llogariten f?mij?t t? mosh?s nga 12-21 vjet. N? k?t? periudh?, ata kalojn? n?p?r shum? ndryshime fizike dhe emocionale. Ndryshimet shpesh jan? t? dhimbshme dhe ndikojn? duke shkaktuar huti te f?mij?t dhe te prind?rit. Shumica e f?mij?ve gjat? k?saj periudhe do ta kalojn? pubertetin. Gjat? pubertetit, trupi i f?mij?s rritet dhe zhvillohet, duke u transformuar n? nj? trup burri / gruaje t? moshuar. F?mij?t nuk e kan? dhe krejt nj?soj se ?'mendojn? t? tjer?t p?r ta. N? at? mosh?, num?r i madh i f?mij?ve mendojn? se nuk mund t? l?ndohen. Ata jan? t? bindur se ?fardo q? t? b?jn?, asgj? e keqe nuk mund t'u ndodh.
Cilat ndryshime llogariten si normale?

Adoleshenca ?sht? koha kur f?mij?t fillojn? t? vendosin vet?. Ata e hulumtojn? pavar?sin? e tyre. Fillon procesi i ndarjes nga prind?rit. Ata duan q? t? rrin? vet?m n? dhom?n e tyre (k?rkojn? intimitet). Duan t? eksperimentojn? me at? q? ?sht? trend (mod?). Duan t? provojn? ide t? reja dhe p?rpiqen me aktivitete t? reja. Shok?t e tyre p?rb?jn? pjes? t? r?nd?sishme n? jet?n e tyre dhe kan? ndikim t? madh n? vendimet e tyre. N? k?t? mosh? fillon dhe t?rheqja ndaj seksit tjet?r.
?far? kufizimesh duhet t'u parashtrohen adoleshent?ve?
F?mija do m? shum? liri dhe pavar?si. I besoni dhe i lejoni q? t? sjell? disa vendime t? veta individuale. Megjithat?, disa sjellje t? caktuara, nuk jan? n? rregull asnj?her?, p?r cil?ndo f?mij?, i cil?sdo mosh?. F?mija juaj nuk mund t? b?j? zgjedhje p?r gj?ra q? e rrezikojn? sh?ndetin, sigurin? dhe ardhm?rin? e tij. P?r shembull:
? Nuk ?sht? i pranuesh?m p?rdorimi i drog?s dhe i duhanit, ato mund ta k?rc?nojn? sh?ndetin e f?mij?s.
? Nuk ?sht? e pranueshme t? vozitet me shok? kur ?sht? i dehur, me k?t? k?rc?nohet siguria e f?mij?s.
?sht? domosdoshme f?mija t? shkoj? n? shkoll?. Shkolla e p?rgatit q? t? vazhdoj? m? tutje n? jet?, t? punoj? dhe t? fitoj? p?r jet?. P?r disa gj?ra mund t? b?het kompromis (s? bashku merreni vesh ?'?sht? e drejt? dhe ?far? nuk ?sht? e drejt?) p.sh. a do t'i ngjyros? flok?t ose a do ta rregulloj? shtratin.

Si t? ballafaqoheni me konfliktet?
Nd?gjojeni f?mij?n tuaj. Tregoni interes p?r at? ?'ndodh, mos pritni q? t? ndodh? problem e pastaj t? komunikoni. Lejoni q? gj?rat e imta t? ndodhin si? do ai. Ruajeni energjin? p?r gj?ra m? t? r?nd?sishme. Kahzojuni nga ajo q? t'i caktoni caket e p?rbashk?ta, n? vend q? ta kontrolloni f?mij?n si vjen deri te ato. N?se f?mija juaj m? shum? do q? t? luaj n? fillim, pastaj t'i shkruaj? detyrat e sht?pis?, mos insistoni q? t? filloj? me detyrat menj?her? pas shkoll?s. ?do nat?, lavdrojeni p?r pun?n e kryer. Mos b?ni presion mbi t?. N?se b?ni presion, mund t? ndodh q? t'ju injoroj? e m? von? t'ju injoroj? p?r gj?ra shum? m? t? r?nd?sishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Psikologji-Adoleshenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: