Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dallimi Psikiat?r ? Psikolog

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Dallimi Psikiat?r ? Psikolog   Sat May 23, 2009 8:30 am

Shpeshher? ndodh q? t? ngat?rrohen profesioni i psikologut me at? t? psikiatrit. Prandaj ?sht? e r?nd?sishme q? t? b?het dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe psikiatrit. Psikiatri nuk mund t? krahasohet m? psikologun. Ai ?sht? krejt ndryshe. Psikiatr?t jan? mjek? t? specializuar t? trajtimin e sjelljeve anormale dhe si t? till? ata mund t? rekomandojn? medikamente, gj? q? smund ta b?jn? psikolog?t. Psikiatr?t ndjekin shkoll?n mjeksore dhe jan? n? fillim doktor n? mjeksi. Ata pastaj specializohen n? trajtimin e sjelles anormale, s?mundjet psikike. Psikiatr?t shohin te problemet e sjellj?s s? pacientit shkaqe mjeksore dhe n? k?t? m?nyr? p?rdorin trajtim mjeksor, dmth. terapi me medikamente, krahas terapis? psikologjike. Psikiatria ?sht? deg? e mjeksis?, jo e psikologjis?.

Psikologu klinik diplomon n? psikologji dhe m? pas vazhdon studimet pasuniversitare. Zakonisht pas dy apo tre vjet?sh i jepet grada e zakonshme p?r psikolog?t Ph. D. ose Dr. phil. (doktor i filozofis?). Pas k?saj, ai duhet t? praktikoj nj? koh? t? gjat? n? nj? instuticion n?n kujdesj?n e psikolog?ve t? tjer? ose psikiat?rve, para se t? filloj? t? trajtoj?, diagnostifikoj? njer?zit n? menyr? t? pavarur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dallimi Psikiat?r ? Psikolog
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Fatmir Terziu:NJË ROMAN ME SHIJEN E OSCAR WILDE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: