Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cili ?sht? temperamenti yt?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Cili ?sht? temperamenti yt?   Sat May 23, 2009 8:31 am

Po te mund te kuptojme me mire veten, do te jemi ne gjendje te shfrytezojme me mire ato pika ku ne jemi te forte nga natyra dhe ne te njejten kohe do te mund te shmangim me mire disa nga prirjet tona jo te mira.

Temperamenti eshte predispozita gjenetike qe e nxit njeriun te veproje ne nje menyre te caktuar. Shumica e psikologeve i ndajne temperamentet ne kater kategori te pergjithshme:

SANGUIN: Vdes per te folur. I gjalle, i hareshem, i jep energji dhe gezim edhe njeriut me te depresionuar. sanguinet e bejne kete bote nje vend me te pelqyeshem.

KOLERIKU: Vdes per te punuar . Eshte i vendosur dhe kembengules ne synimet e tij. Per shkak te kesaj kembenuljeje, ai ia del mbane aty ku shume kane deshtuar.

MELANKOLIKU: Vdes per te menduar. Eshte shume i kujdesshem dhe i sakte ne gjerat qe ben. Eshte shume besnik dhe preket lehte.

FLEGMATIKU: Vdes per te pushuar . Eshte shpirti i humorit te shoqerise. Ai eshte ne gjendje t'i beje te tjeret te gajasen, nderkohe qe ne fytyren e tij nuk duket as shenje buzeqeshjeje. Ai nuk shqetesohet shume per gjerat dhe e shijon jeten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cili ?sht? temperamenti yt?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur të ndiqet miza në primje, cili i arritjes nuk është fort i lavdueshëm!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: