Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Matematik Humoreske

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Matematik Humoreske   Sat May 23, 2009 9:20 am


 • 1- Pse matematicienet kane frike te ngasin makinen.
  -Sepse gjeresia e rruges eshte e paperfillshme ne krahasim me gjatesine e saj.

  2- Ne matematike nuk e meson teorine, thjesht mesohesh me te.

  3- Cfare e shkaktoi Big-Bang ?
  - Zoti pjestoi me zero.

  4- Matematicieni eshte nje njeri qorr qe kerkon ne nje dhome te erret, nje mace te zeze qe nuk eshte atje.

  5- Matematika perbehet 50% nga formula, 50% nga vertetime dhe 50% nga imagjinata.

  6- Matematicieni eshte nje makineri qe kthen kafene ne teorema.

  7- Nje inxhinier mendon se ekuacionet e tij perafrojne realitetin. Nje
  fizikant mendon se realiteti perafron ekuacionet e tij. Nje matematicien nuk e vret mendjen.

  8- Nje matematicien nuk vdes kurre, thjesht humbet disa nga funksionet e tij.

  9- Matematika eshte arti qe quan sende te ndryshme me emra te njejte.

  10-Te klasifikosh matematiken si lineare dhe jo-lineare, eshte si te klasifikosh universin ne banane dhe jo banane.

  11-Ligji i ruajtjes te veshtiresive : nuk ka asnje menyre te lehte per te vertetuar dicka te lehte.

  12-Simbolet matematike perdoren kur nuk e di se cfare po shkruan.

  13-Filozofia eshte nje loje qe ka objektiva por nuk ka rregulla.
  Matematika eshte nje loje qe ka shume rregulla por nuk ka objektiva.

  14-Matematika eshte gjuha qe perdori Zoti per te shkruajtur universin.

  15-Kur e pyeten nese beson te Zoti nje matematicien u pergjigj:
  “Po, me shume se ci besoj izomorfizmave.”

  16-Zoti eshte real, derisa nuk deklarohet numur i plote.

  17-Kush di te perkufizoje dhe te pjestoje mire mund te konsiderohet si zot.(Platoni)

  18-5 arsyet me te mira per te mos bere detyrat e shpise:
  -Pa dashje pjestova me zero dhe mu dogj fleta.
  -Sot eshte ditelindja e Isaac Newton.
  -Mund ti afrohesha fletores, por nuk mund ta kapja ate.
  -Kam nje makine llogaritese me energji diellore dhe dje binte shi.
  -Po shikoja nje seri ne televizion, dhe mendova gjithe naten nese ajo ishte konvergjente.

  19-Ka tre lloje njerezish ne bote, ata qe dine te numurojne dhe ata qe nuk dine te numurojne.

  20-Si ju lene te kuptoni qe jeni ne duart e Mafies Matematike?
  Ju bejne nje oferte qe ju nuk mund ta kuptoni!

  21-Rregulla e arte per mesuesit e matematikes: duhet te tregoni te verteten dhe vetem te verteten, po jo gjithe te verteten.

  22-Nje mesues matematike eshte nje njeri qe i flet nje njeriu qe po fle.

  23-Droga dhe seksi? Ato jane asgje te krahasuara me nje vertetim te bindshem.

  24-”Ti do me shume matematiken se mua?”
  “Sigurisht qe jo, e dashur - ty te dua shume me shume se matematiken.”
  “Vertetoje kete!”
  “Ne rregull… Le te jete R bashkesia e te gjithe objekteve qe dua…”

  25-Momenti me i bukur ne jeten e nje matematicieni eshte sapo ai ka vertetuar nje teoreme, po perpara se ai te gjeje gabimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Matematik Humoreske
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Matematikë-
Kërce tek: