Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 25
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)   Mon May 25, 2009 11:16 am

Pere here te pare nje grupe shkenctaresh nga nje afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kesaj semundje ngjitese qe e kaploi boten.

Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur permes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
Ka mundesi qe virusi eshte bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohen moderne afrikanet te cilet jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur kete virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me kete zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn nje vaksinim kunder kesaj smundje vdekjepruese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Plani “Patkoi” u zbulua nga Bullgaria
» Ç’ ËSHTË NJERIU? CILA ËSHTË ORIGJINA? ÇFARË LLOJ SHORTI KA AI?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Shkenca të tjera-
Kërce tek: