Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rendesia e Matematik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Rendesia e Matematik   Tue May 26, 2009 4:51 pm

Nje leksion i mbajtur ne Clay Mathematics Institute Millennium Meeting, Maj 24-25, 2000, i gjate rreth 60 minuta.
Tema kryesore e ketij fjalimi eshte te tregoje se te gjitha fushat e matematikes jane te lidhura me njera tjetren. Keshtu Gowers merr nje minister financash hipotetik, qe do te prese fondet per ato pjese te matematikes qe nuk krijojne ne menyre direkte perfitim ekonomik. Duke treguar lidhjet midis fushave te ndryshme, matematicieni ?verteton? se si demtimi i nje fushe te matematikes do te sillte pasoja ne te gjithe shkencen.
Tema e dyte e fjalimit te tij te tij eshte matematika si nje nga kolonat mbeshtetese te civilizimit njerezor. Ai gjithashtu permend shume here principin e bukurise matematikore, duke dhene shembuj se si ai e perkufizon ate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rendesia e Matematik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Matematikë-
Kërce tek: