Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Logjike e thjeshte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Logjike e thjeshte   Tue May 26, 2009 10:24 pm

Kush mundet me ma zgjidh qito ka nje domain ch.vu

nese: x+y=86
x-y=52

Kush e zgjidh sakte ka shpermblim nje domain Very Happy Very Happy Laughing
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 29
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   Tue May 26, 2009 11:15 pm

Zgjidhja
1. x+y=86

2. x-y=52 shkojna x=52+y dhe e zevedesojme 1.

52+y+y=86
52+2y=86
2y=86-52
2y=34
y=17

ateher y=17 tash e zevendesojm y dhe gjajm x te 1.

x+y=86
x+17=86
x=86-17
x=69


x(69) + y(17) = 86
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.albanianforum.net
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   Wed May 27, 2009 8:23 am

Mire eshte zgjidhja ne fund por te mungon diqka ke perzi diqka mundohu e ndreqe parese tja qellojin antaret e tjere
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 29
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   Wed May 27, 2009 1:07 pm

Ska Gabime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.albanianforum.net
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   Wed May 27, 2009 6:35 pm

Ajde ti shohim gabimet e tuaja

x+y=86
x-y=52

y-y=0 tani
x+x=2x
2x=86+52
x= 138:2
x=63

y= 86-52
y=13

Prova: x+y=86
63+13=86

x-y=56
86-13=56

Ja si zgjidhet detyra korrekt Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 29
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   Wed May 27, 2009 11:48 pm

O Kjo eshte menyre tjeter ajo qe e kam ba eshte nje menyre tjeter

Se nje detyre ka shume zgjidhje ama perfundimtarja eshte e njete
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.albanianforum.net
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   Thu May 28, 2009 9:01 am

Sipas zgjidhjes sime doli keshtu tani edhe ti e ke mire por nje menyre pak ma  e gjate dhe e komplikuar e ytja 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Logjike e thjeshte   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Logjike e thjeshte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Matematikë-
Kërce tek: