Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”   Wed May 27, 2009 9:55 am

Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”22.02.2009

Shkencë

Ditët në vijim te muajit shkurt do të jen spektakulare për atë që e donë qiellin me yje sepse këto ditë kometa Lulin do të duket edhe pa anën e ndonjë teleskopi apo dylbive.
Tani e njohur edhe me nofkën “komete e gjelbër” për shkak të ngjyrës së gazit që liron, siç edhe duket në këtë foton e bukur të cilën e ka bërë astronomi italian Paolo Candy. Jemi duke folur pra për kometën Lulin e cila u zbulua ne vitin 2007 gjatë një kolaborimi të astronomëve kinez dhe atyre te Tajvanit, që tashmë është duke ju afruar planetit tonë Tokës.
“Siosfera” e 24 shkurtit 2010 do të jetë dita kur kometa Lulin do ti afrohet Tokës më se shumti me një largësi prej 60 milion kilometrash. Këtyre ditëve do ta arri një ndriçim të mrekullueshëm me 4a deri në 5a magnitudë dhe kështu që do të na mundësohet ta shikojmë pa anën e teleskopit apo dylbive por vetëm me shikimin e syrit.
Askush nga astronomët dhe astrofizicientët nuk jep një shpjegim përse Lulin është hera e parë që viziton sistemin tonë diellor dhe në njëfarë mënyre askush nuk din edhe si ta trajton një ngjarje te tillë.
Pra këtu do të këtë vend edhe për ndonjë surprizë të mundshme. Kjo komet supozohet se përmban sianogjen një gaz që është shumë i shpeshtë po thuaj se ne të gjitha kometat e njohura deri më tani si dhe biatomik të karbonit. Që të dyja këto substanca së bashku me ndriçimin e Diellit japin një shkëlqim të gjelbër kësaj komete. Për ta par tashmë duhet shikuar tek horizonti qiellor në mesi e yjeve plejadë të Peshores.
Kometën Lulin pra do të kenë mundësi ta shohin te gjithë qytetaret e Kosovës dhe mbarë Universi, kometë e cila disi na ka zënë në një surprizë krejtësisht mahnitëse për të mos than të çuditshme, por siç mësohet nga eksperienca në astronomi duhet të ketë gatishmëri për çdo befasi të mundur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”   Wed May 27, 2009 10:07 am

SHUm e bukur koka Por Kur Shihet Kjo ne Qfar Date PllumExe???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”   Wed May 27, 2009 10:28 am

po e ke aty me 29 shkurt 2010 lexo tekstin se en tekst e ki se kur do shfaqet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”   Thu May 28, 2009 10:36 am

ok flm pra!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbër”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kuriozitete-
Kërce tek: