Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ismail Kadare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ScientisT-BoY
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 217
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Ismail Kadare   Wed May 27, 2009 9:19 pm

Ismail Kadare, BiografiaIsmail Kadare lindi m? 1936 n? Gjirokast?r, ku p?rfundoi edhe arsimin e mes?m; m? 1958 mbaroi deg?n e gjuh?s e t?
let?rsis? n? Universitetin e Tiran?s. M? pas shkoi n? Mosk? me studime p?r dy vjet n? Institutin "Gorki". ?sht? poet,
prozator dhe nj? nga p?rfaq?suesit m? t? shquar t? let?rsis? shqiptare.Rrug?n e krijimtaris? letrare e nisi si poet q? n? vitet e gjimnazit, por u b? i njohur sidomos me v?llimin Shekulli im
(1961), q? u pasua nga v?llimet e tjera poetike, si: P?rse mendohen k?to male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha
(1976). Vepra m? e shquar poetike e Kadares? ?sht? poema lirike-epike P?rse mendohen k?to male (1964) nj? pasqyrim
i p?rgjith?suar artistik i rrug?s dhe fatit historik t? popullit shqiptar dhe t? Partis? s? Pun?s s? Shqip?ris?. Vepra poetike e
Ismail Kadares? shquhet p?r idet? e thella dhe p?r figuracionin e pasur e origjinal; rol me r?nd?si p?r pasurimin e
poezis? shqiptare.N? fush?n e proz?s, Ismail Kadare ka l?vruar tregimin, novel?n dhe romanin. Proz?n e tij e karakterizojn? p?rgjith?simet
e gj?ra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thell? i shprehur shpesh me an? t? parabol?s, mbi baz?n e
asociacionit apo t? analogjive historike. Ideja e romanit Gjenerali i ushtris? s? vdekur (1964) ?sht? shpirti liridash?s i
popullit shqiptar. Tem?n e shpirtit t? pamposhtur t? shqiptar?ve n?p?r shekuj autori e trajtoi edhe n? romanin K?shtjella
(1975). N? romanin Kronik? n? gur (1970) Kadare kritikoi psikologjin? provinciale dhe traditat prapanike. Probleme t?
r?nd?sishme t? historis? jan? trajtuar edhe n? p?rmbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me
tri harqe (1978) dhe Gjakftoht?sia (1980). E ve?anta e talentit t? Ismail Kadares? shfaqet sidomos n? trajtimin, nga nj?
k?ndv?shtrim i ri, i tem?s historike dhe n? ting?llimin e mpreht? aktual q? ?sht? i aft? t'i jap? asaj. Nj? nga krijimet m? t?
shquara t? Ismail Kadares? dhe t? t? gjith? let?rsis? s? re shqiptare ?sht? romani Dimri i madh (1977). Veprat m? t? mira
t? Ismail Kadares? jan? p?rkthyer n? shum? gjuh? t? bot?s dhe jan? pritur shum? mir? nga publiku lexues.

Ismail KadareLibri q? botoi Kadare n? vitin 2006 "Identiteti evropian i shqiptar?ve - sprov?" pjes? e t? cilit u botuan edhe nga gazeta
Shekulli ka shkaktuar nj? polemik? n? mes t? tij dhe Rexhep Qosjes. K?shtu p?rderisa Kadare e karakterizon identitetin
shqiptar? si per?ndimor?, Qosja n? librin e tij t? quajtur "Realiteti i shp?rfillur", thot? se identiteti shqiptar ?sht? nj? miks i
atij per?ndimor dhe lindor, krishter? dhe mysliman.

Tituj t? veprave:

* Frym?zime djaloshare - 1954

* Shekulli im - (1961)

* Gjenerali i ushtris? s? vdekur - roman- 1963

* P?rse mendohen k?to male - 1964

* Dasma - 1968

* Motive me diell - (1968)

* K?shtjella - roman - 1970

* Kronik? n? gur - roman - 1971

* Koha (1976)

* Dimri i madh - roman - 1977

* Ura me tri harqe - 1978

* Prilli i thyer - 1980

* Gjakftoht?sia - p?rmbledhje novelash - 1980

* Koha e shkrimeve - 1986

* Koncert n? fund t? dimrit - 1988

* Vepra Letrare - 1981-1989

* Dosja H - 1990

* Piramida - 1992

* Shqip?ri - 1995

* Pallati i ?ndrrave - 1996

* Dialog me Alain Bosquet - 1996

* Spiritus - roman- 1996

* Kush?riri i engj?jve - ese- 1997


Disa nga Poezitë e tij:

* Kombi shqiptar n? prag t? mij?vje?arit t? tret? - ese- 1998

* Tri k?ng? zie p?r Kosov?n - triptik - 1998

* Ikja e sht?rgut - tregim - 1999

* Qorrfermani - roman - 1999

* Vjedhja e gjumit mbret?ror - tregime - 1999

* Ra ky mort e u pam? - ditar p?r Kosov?n, artikuj, letra - 2000

* Koh? barbare (Nga Shqip?ria n? Kosov?) - biseda - 2000

* Breznit? e Hankonat?ve - 2000

* Bised? p?rmes hekurash - 2000

* Elegji p?r Kosov?n - 2000

* Lulet e ftohta t? marsit - roman - 2000

* Unaza n? kthetra - 2001

* Eskili, ky humb?s i madh - 2001 (ribotim)

* Qyteti pa reklama - roman - 2001

* Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut - roman - 2002

* Pasardh?si - roman - 2004

* Identiteti evropian i shqiptar?ve - 2006

* Hamleti, princi i v?shtir? - Sprov? - 2006
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ismail Kadare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bedri Çoku:PSE DO TË ISHA NJË MENDJE ME ISMAIL KADARENË?
» Eda Derhemi: Gjirokastra dhe komunizmi në “Darkën e gabuar” të Ismail Kadaresë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Letërsia shqipe dhe botërore-
Kërce tek: