Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GROPAT ME TE RREZIKSHME NE BOTE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: GROPAT ME TE RREZIKSHME NE BOTE   Fri May 29, 2009 10:48 am

Vrimat më të rrezikshme ne botë. Thellësi prej qindra qindra metrash, kratere me rreze po prej qindra metrash. Këto janë gropat më të rrezikshme në Botë. Një e tillë ndodhet në Guatemala City, rreth së cilës jetojnë mbi 140 familje. Mësohet se dy të rinj kanë gjetur vdekjen duke u rrezuar në këtë gropë gjigante. Gropa është krijuar nga shkitjet e tokës nga shirat. Por edhe në Kaliforni ndodhet një vrimë gjigante, ndërtuar pas Luftës së Dytë Botërore, e cila sot përdoret për të prodhuar energji elektrike. Gropa u hap menjëherë pas ndërtimit të digës. I njohur është dhe kanioni i Bingham në Utah. Ndodhet disa kilometra larg Salt Lake City . Kjo njihet si vrima më e madhe të cilën austronautët mund ta shikojnë edhe nga hapësira. Nuk mbaron me kaq. Mirny Diamond Mine, është vrima tjetër më e madhe në Botë në Siberi. E thellë 525 metra me një diamatër prej 1.200 metrash, ajo është një vrimë që vërtet të kall frikën. Vrimat tani janë kthyer në monumente kurioziteti, ku shumë turistë i vizitojnë. Por, nuk përjashtohet rreziku ndaj tyre.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
GROPAT ME TE RREZIKSHME NE BOTE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kuriozitete-
Kërce tek: