Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rekorde Genisi..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:00 pm

Stparku me i madh argetues ne bote me nje siperfaqe prej 11.332 hektaresh eshte "bota e diznit" ne rrethet orendzh dhe Osiola ne floriden e mesme ne SHBA.Eshte hapur me 1 TETOR 1971 dhe ne te jane investuar 400 milion Dolla.Ne Vitini 1988 jan Regjistruar 22.5Milion Vizitore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:02 pm

Plazhi me i madh ne bote eshte Plazhi VIRGJINJA ne Shtettin Virgjinia te SHBA-ve.PErfshin 44km te Brigjeve te ATLANTIKUT dhe 16km Dege Te lumenjeve.Tere Rajoni ka Siperfaqen 600km be te ciken Jane ndertuar 134 motele dhe Hotele!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:05 pm

Hapesira me e madhe ne Bote eshte per Panaire Nderkombtare - 514.55 hektar Gjendet ne SENT Luisi ne MISSISURI Te Shba-ve.Me 1904 ketu jan Mbajtur lojrat Olimpike ku kan Marr pjese 19.694.855 Vizitore!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:08 pm

Shtatorja me e madhe ne bote konsiderohet Shtatorja"Atdheu" nje figure e madhe e femres nga betoni ne Kodren Mamajeo jashte Qytetit Volgograd ne RUSI.Shenoon ngadhenjimin e Betejes Se Stalingradit(1942-1943).Shtatorja eshte e Larte 82.30 m.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:46 pm

Kanali Volga-baltik eshte sistemi me i gjate i kanaleve ne bote.Eshte Hapur ne prill 1964 dhe eshte i gjat 2300 km.Nis Nga Hastrahani ne Lumin Volga dhe Vazhdon neper Kubishev qytetin GORKI dhe Mbaron(deri) ne qytetin Leningrad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:49 pm

Kanali me i gjat ne bote per ujitje eshte Kanali Karakumsi i gjat 850km
i cili shtrihet nga HAUNKan deri tek Ash'Habada ne Turkemenistan.Ne Shtator Te vitit 1971 E ka Arritur Gjatesine lundruese 950 kilometra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 5:51 pm

Kanali Me i Gjat Ne Forme Tuneli ne bote eshte Kanali ROV ndermjet Limanit te Marsejit dhe lumit Rona ne France.Eshte ndertuar GJat Viteve 1912 1927.Eshte I Gjat 7.29km i gjere 22m dhe i larte mbi 1 Meter.Gjate Ndertimit te tij Jan mihur 1.7 milion metra Katrore material..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 6:16 pm

Pianon me te vjeter e cila ruhet Edhe sot e ka mbaruar Bartolomeo Kristofori
ne Firenc te Italise me 1720,ai ishte nga Padova.Ky Instrument muzikor ne muzeun Metropolitan nje Nju Jork SHBA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   Fri May 29, 2009 6:16 pm

Pianoja me e mAdhe Koncentrale ne Bot Ka peshuar 1.25 tone dhe ka qene e
gjate 3.55m kurse eshte mbaruar ne Firmen "Chas H. Challenx Sons Lid ne
Londer.Teli I Basit ka Qen i gjat 302cm dhe me force rezistence 30 tonesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rekorde Genisi..   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rekorde Genisi..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kuriozitete-
Kërce tek: