Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zbulime

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:12 pm


<table style="border: 5px solid rgb(255, 255, 255);" border="0" cellpadding="5" cellspacing="5" width="100%"><tr><td class="titullikat">
Britani, shpiket bateria qe ushqehet me ajer
</td></tr><tr> <td align="left">Merrjete nje epoke e re ne fushen energjitike ku qe prej vitit 2011
baterite e kompjuterave dhe celulareve mund te ushqehen edhe me ajer. </td></tr><tr><td align="justify">Ndoshta tani as nuk e imagjinojme por makinat e se ardhmes do kene
cfare te marrin nga ky projekt. Prodhimi i baterive me ajer ka marre
jete ne ne University of St Andrews, ndersa financimin e ka bere
Engineering and Physical Sciences Research Council. Keto bateri do
durojne deri ne 10 here me shume se baterite qe po perdorim sot.
Eksperimentet po vazhdojne dhe sipas shkencetareve rrugetimi per
perfundimin e tyre eshte ne gjysem sepse viti 2011 mendohet te jete
afati final per daljen ne treg. Permbajtja e karbonit tek bateria Stair
“rrmben” oksigjen ne hapesiren perreth saj, duke arritur te prodhoje
energji edhe kur nuk ka ere.
Kjo teknologji eleminon teresisht perdorimin e perberesve kimike dhe
eleminon lidhjet e ngushta me burimet aktuale te energjise sic jane era
apo edhe dielli. Fale kontaktit te thjeshte mes karbonit dhe ajrit,
sistemi arrin te prodhoje energji te mjaftueshme. Tashme nuk ngelet gje
tjeter vecse te presim fundin e ketij projekti. </td></tr></table>Edituar për herë të fundit nga H.iT në Fri May 29, 2009 10:16 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:13 pm

Projektohen shtepite marsiane
Ndoshta
pas shume dekadash kemba e njeriut do shkele ne planetin Mars dhe eshte
koha per te thene se ndoshta dikush nga te porsalindurit ne kete moment
do ta kete ate fat.
Por
deri atehere, shkencetaret po pergatisin bazat ne menyre qe te pranohet
ideja se ne planetin e kuq edhe mund te nise jeta nje dite. Nuk do te
kete palma as uje te rrjedhshem dhe aq me pak vende per plazh pasi
behet fjale temperatuta shume te uleta. Gjithashtu graviteti eshte
shume here me i vogel se ne Toke, cka mund te favorizoje fillimin e
punimeve per shtepite e reja marsiane. Sipas shkencetareve, shtepite
mund te ndertohen ne baze te modelit vitruvian; firmitas, utilitas,
venustas. Kjo do te thote se bazamenti dhe muret duhet te jene shume te
forta, ndersa catia duhet t’u beje balle shirave radioaktive. Ky
projekt eshte ndertuar ne modelin 3 dimensional dhe ndoshta nje dite do
hyje ne pune per te hedhur nje hap te madh, ate te jetes ne planetin qe
i ngjan me shume Tokes tone.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:13 pm

Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit
Rreth 11.5 miliarde vjet me pare, kur ishte sa ¼ e permasave aktuale.Universi ekzistonte ne gjendje te ngrire, fakt ky qe mund te shpjegoje
pranine e energjise se erret.
Ketee ben te ditur nje model i propozuar nga Vanderbilt University ne
Oregon qe e ka publikuar studimin ne revisten "Physical Review D".
Sipas ketij studimi, eshte vete hapesira burimi i energjise se erret.
Ne kundershtim me teorine e Ajnshtajnit
per zmadhimin e vazhdueshem te Universit, teoria e re thote se energjia
e erret ben pjese ne nje fushe tjeter e njohur si “esencaepeste” qe
bashkepunon me fushat elektromagnetike dhe gravidacionale por
intensiteti i saj eshte i njejte me ate te gjithe Universit dhe kjo
fushe ka nje fuqi anti-gravidacionale.
Keshtu, shkencetaret nga Oragoni kane dale ne perfundimin se rreth 2.2 miliarde vjet nga shperthimi Big Beng,
Universi u ftoh. Sipas perllogaritjeve, dendesia e energjise se fushes
“esencaepeste” ngeli e pandryshuar deri ne ndryshimin e fazave per te
rene ne nivele me te uleta.
Gjate periudhes se transformimit tefazes, nje pjese e energjise se erret u clirua ne formen e rrezatimit,cka shkaktoi edhe zgjerimin e Universit. Pra sipas ketij studimi,
energjia e erret eshte shkaktarja kryesore e zgjerimit te Universit ne
nje moment te caktuar dhe kjo e hedh poshte teorine e Ajnshtajnit,
sipas te cilit, Universi eshte perhere ne zgjerim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:14 pm

Udhetim me shpejt se drita?
A
keni menduar ndonjehere te udhetoni ne bordin e "Enterprise" me
shpejtesine e drites ose ta kaloni ate? Endrra juaj mund te behet
realitet. Dy shkencetare amerikane po studiojne mundesine per te
arritur nje udhetim qe ta kaloje shpejtesine marramendese, te provuar
deri me sot ne sagen e "Star Trek".
Studimi
deri tani duket optimist, pasi nuk bie ne kundershtim me asnje ligj te
fizikes. Sipas "Science Daily" dy fizikantet amerikane po punojne te
bere realitet ate enderr fanta-shkencore. Gerald Cleaver dhe Richard
Obousy, jane te bindur se duke manipuluar nje porcion hapesire permes
nje perqendrimi shume te madh energjie mund te arrihet ne krijimin e
nje "flluske" ne gjendje qe te shtyje anijen kozmike me nje shpejtesi
me te madhe krahasuar me ate te drites.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:15 pm

Shpiket karrigia me rrota qe drejtohet nga mendja
Nje
grup shkencetaresh spanjolle kane mundur te ndertojne nje karrige me
rrota, e cila drejtohet thjesht duke menduar. Kjo shpikje do ndihmoje
gjithe paraplegjiket te fitojne pavaresine nga personat apo telekomanda
qe i shoqeron gjate dites.
Shpikja
eshte bere nga studiuesit e Universitetit te Saragozes dhe mendohet si
nje mjet qe mund te permiresoje ndjeshem jeten e njerezve fatkeqe, te
cilet ne vend te kembeve perdorin rrotat e karriges levizese. Karrigia
“magjike” nuk e lodh trurin dhe para stolit ku te semuret ulen eshte
nje ekran qe riprodhon ne forme 3-Dimensionale situatat dhe vendet ku
personi ka per qellim te shkoje. Per te ardhur deri ne kete pike,
kompjuteri permbledh te dhenat qe leshohen truri i njeriut, te cilat i
deshifron ne nje elektroencefalograme. Me pak fjale, nese deshiron te
shkosh ne nje vend te caktuar, mjafton te shikosh ne ekran, duke u
perqendruar ne pozicionin ku do te arrish. Kjo karrige eshte e pajisur
edhe me nje skaner qe zbulon pengesat gjate rruges, duke i evituar ato.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:15 pm

Zbulohet binjaku i Tokes?
Astronomet
kane zbuluar ditet e fundit nje planet te ri, jashte sistemit tone
diellor. Planeti eshte shume i vogel, por ajo qe ka ngjallur
interesimin e tyre eshte fakti se ai ngjan shume me Token.
I
pozicionuar ne konstelacionin Peshorja, planeti eshte dy here me i madh
se Toka. Shkencetaret thone se jeta atje eshte e pamundur, pasi orbita
e planetit eshte shume afer me yllin Gliese 581. Percaktimi u be nga
nje ekip nderkombetar kerkuesish, te cilet perdoren nje teleskop 3.6
metra ne La Silla, ne Kili. “Ky eshte planeti me i vogel i zbuluar.
Jemi nje hap larg gjetjes se binjakut te Tokes”, u shpreh Michel Mayor
nga Observatori i Gjeneves.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:16 pm

Astronomi, zbulohet ylli me i larget nga Toka
Shkenca e astronomise ka vendosur nje tjeter kufi per sa i perket zbulimeve ekstreme.
Teleskopi
italian “Galileo” ka arritur te vezhgoje yllin me te larget nga Toka te
studiuar deri tani. Sipas shkencetareve italiane, eshte vene re vdekja
e yllit qe u krijua rreth 600 milione vjet pas Big Bengut dhe ai
ndodhet 13 miliarde vjet drite larg nesh.


Ky zbulim ka bere xhiron e botes per
disa ore, pasi ylli i zbuluar eshte objekti me i larget qe ndricon ne
qiellin tone. Me kete zbulim, teleskopi italian “Galileo” konfirmohet
si nje nga me te miret ne bote, pasi prej shume vitesh ai ka bere
zbulime te cilat nuk ka mundur t’i vezhgoje as nje sy tjeter ne planet
por edhe ne orbite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:17 pm

Supernova qe erresoi Token 400 mln vjet me pare
Rreth
400 milione vjet me pare Toka kaloi nje nga periudhat me te erreta qe
prej krijimit te saj. Shperthimi i nje ylli prane planetit tone
shkaktoi nje katastrofe te vertete ne siperfaqen e Tokes, duke zhdukur
rreth 70 % te specieve.
Kjo
eshte periudha e pare e zhdukjes masive te specieve per te cilen ka
prova. Sipas shkencetareve, rrezet gamma dhe shirat acidike ta
shkaktuar nga shperthimi shkaktuan zhdukjen e njevertebroreve per shkak
te ftohjes se menjehershme globale. Astrofizikantet Brian Thomas dhe
Adrian Melott kane ndertuar virtualisht momentin e shperthimit te
yllit, duke e publikuar ne revisten “’International Journal of
Astrobiology”.

Sipas tyre, rrezet gama te supernoves
pakesuan ndjeshem siperfaqen e ozonit duke lejuar rrezet ultraviolete
te depertonin ne siperfaqe. Keto reaksione derivuan kushte shume te
veshtira per zhvillimin e jetes, pasi Toka u erresua dhe u ftoh shume
per nje kohe relativisht te shkurter. Shperthimi i yllit ndodhi ne nje
sistem rreth 6500 vjet drite larg por per fatin tone, nje fenomen i
tille ndodh cdo 1 miliarde vjet prandaj nuk ka vend per alarm.

Ylli qe na kercenon me shume ndodhet ne
yjesine e Shigjetarit rreth 8000 vjet drite larg. “Kjo gje nuk me
shqeteson aspak. Mund te ndodhe por eshte kaq e pamundur, prandaj nuk
ia vlen aspak te alarmohemi, pasi eshte njelloj sikur une te gjej nje
ari polar ne dollapin tim”, shprehet Brian Thomas.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:22 pm

Shkencetarit mbledhin copezat e nje asteroidi
Copeza te nje asteroidi te rene ne Toke jane zbuluar nga shkencetaret, njoftoi gazeta, Nature. Rreth 50 pjeseza jane mbledhur ne shkretetiren e
Sudanit, ku asteroidi ra ne muajin tetor.
Shkencetaret thane se zbulimi perben nje mundesi per te studiuar rrugen
e asteroidit dhe perberjen e tij kimike. Asteroidi ishte ndjekur nga
teleskopi deri ne momentin qe ishte shperbere ne shkretetire. Ai
perbehej nga nje material delikat, qe shkaktoi shperberjen ne nje
lartesi 23 milje, for qe ishte i panjohur.

Sipas autoreve te shkrimit, Douglas Rumble dhe Institutit Carnegie, shume meteore jane studiuar perpara shperberjes ne atmosferen e Tokes, por rasti i fundit
ka qene unik, pasi nuk ka ndodhur me pare te shihet nje objekt perpara
se te arrije ne atmosferen e Tokes dhe pastaj te bjere.


Edituar për herë të fundit nga H.iT në Fri May 29, 2009 10:23 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:23 pm

Shkencetaret zbulojne aktin final te Diellit
Vezhgimet
e imtesishme te teleskopit hapesinor Hubble u kane dhene nje ide te
qarte shkencetareve se si do perfundoje Dielli jone pas rreth 5
miliarde vjetesh.
Gjate
vezhgimeve te bera ne nje galaktike te quajtur “Syri i maces”, eshte
vene re procesi i vdekjes se nje ylli. Kur nje yll shperthen, ai emeton
ne hepesire sasi te madhe gazrash. Ne rastin e sistemit tone diellor,
ky fluks gazrash do trondise gjithe planetet duke i shtyre larg
pozicionit te tyre te origjines.


Ne studimet e bera me yllin e vdekur,
eshte vene re se ne hapesire jane perhapur nje numer i madh mbeturinash
kimike te cilat do te bashkohen me yjet me te reja. Nderkohe, nese
rikthehemi tek Dielli jone, lajmi i vertete eshte se ai nuk i eshte
rikthyer ciklit 11 vjecar ku shfaqet me ato qe njihen si “njollat
diellore”.

2008-ta eshte karakterizuar nga nje
aktivitet i qete diellor. Nese vazhdon keshtu edhe per 9 muaj, atehere
do te thyhet rekordi i vitit 1913 qe u njoh si “viti pa njollat e
Diellit”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:24 pm

<table style="border: 5px solid rgb(255, 255, 255);" border="0" cellpadding="5" cellspacing="5" width="100%"><tr></tr><tr><td align="justify">
<table style="border: 5px solid rgb(255, 255, 255);" border="0" cellpadding="5" cellspacing="5" width="100%"><tr><td class="titullikat">Rritja e temperaturave, Antarktida ne rrezik
</td></tr><tr> <td align="left">Cfare mund te ndodhe nese parashikimet e shkencetareve qe mendojne se brendak etij sheklulli temperatura do te rritet me 3 grade, realizohen?
Pergjigjen e jep historia me shume se sa modelet shkencore.
</td></tr><tr><td align="justify">Nje pjese e madhe e akullit ne zonat e ngrira prej shekujsh do te shkrije
duke rritur ndjeshem nivelin e oqeaneve. Mjafton vetem nje rritje shume
e vogel ne grade per te shkaktuar nje katastrofe te permasave gjigande
ne planetin tone. Kete e pohojne disa gjeologe ne nje studim te
publikuar ne revisten “Nature”. Ata kane analizuar sedimente
ne thellesi te akullnajave qe i perkasin periudhave shume te hershme,
rreth 3 milione vjet me pare kur temperatura ishte me e larte se
aktualja. Ata kane zbuluar se masivi gjigand akullnajor i Antarktides
eshte shume i ndjeshem ndaj luhatjeve te vogla te temperatures mesatare
vjetore. “Ne periudha te ngrohta me 3 grade me shume se
temperatura aktuale e Tokes, per fat te keq masivi akullnajor ka rene
ndjeshem”, shprehet nje prej shkencetareve. Ne rajonin e Detit Ross,
platforma e akullt me permasa te peraferta me siperfaqen e Frances,
eshte zvogeluar ndjeshem duke i lene hapesire te madhe detit.
</td></tr></table></td></tr></table>Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Fri May 29, 2009 10:27 pm

Studimi: Te degjosh me sy
Gjestikulacioni
mund te ndihmoje te kuptosh me mire ate cka thuhet.Ne kete rezultat ka
arritur ekipi shkencor i Cornell University ne New York, drejtuar nga
neuroshkencetari Jeremy Skipper.
Kerkuesit
moren ne vezhgim 12 te rritur, duke i lene ata te degjonin nje fabul te
Ezopit, lexuar nga nje grua dhe duke pare nepermjet rezonances
manjetike aktivitetin e trurit te tyre gjate interpretimit.
Testi u krye ne kater situata te ndryshme, ne njeren prej tyre
pjesemarresit vetem mund te degjonin zerin e gruas, ndersa ne tre te
tjerat ata mund te shihnin edhe pamjen dhe gjestikulacionin e
leximtares. Shkencetaret pane se si tregimi me gjeste dhe mimike
shkaktoi nje rritje te ndjeshmerise se aktivitetit cerebral, si ne
zonat qe kontrollojne planifikimin dhe ekzekutimin e veprimeve, ashtu
edhe ne ato me baze te kuptueshmerise gjuhesore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
ScientisT-BoY
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 217
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:45 am

Shume te mira postimet tuaja ja edhe une disa zbulime:

Shpikjet Milleniumi i II


1 000: Vikingu Bjarne Herjulfson arrin ekstremitetin veri-lindje te Groelandes.
1025:
Mjeku arab Alhazen (965-1039) pohon se shikimi sigurohet nga rrezet e
drites qe formojne nje imazh ne sy dhe jo nga rrezet e derivuara nga
syri apo pasqyrimet e objekteve, sikurse deri atehere besohej.
1050:
Ne France, duke perkulur nje shufer nepermjet nje manovelle, lindi
balestra, e cila po te leshohet me nje gure te vendosur mbi te, ky i
fundit i arrin te 300 metrat.
1054:
astronomet kineze zbulojne nje yll te ri; eshte supernova, e njohur me
1967 si ylli i pare pulsues qe i jep origjinen Crab Nebules ne
grup-yjesine e Demit.
1066: u vezhgua nje komete e madhe.
1180:
Ne France u ndertua mulliri i pare qe punonte nepermjet; anglezi
Alexander Neckam (1157-1217) pershkruan aftesiene orientuese te
gjilperes magnetike.
1194: udhetare viginge zbulojne ishujt Svalbard
1202: matematikani Leonardo Fibonacci duke shkruar librin e tij «Liber Abaci», i prezanton gjithe Europes numrat arabe.
1228: filloi ne Angli, nxjerrja dhe perdorimi sistematik i karbonit.
1249
:
anglezi Roger Bacon pershkruan zyzet si mjet mbrojtes per syte dhe
prezanton pluhurin e perdorur ne plumba, e cila ne Kine kishte nje
perdorim teper antik.
1252:
Alfonso X nga Castiglia publikon «Tavole Alfonsine», qe i sjellin
motivet planetare me nje precizion me superior se ato te arritura
Tolomeo.
1269: francezi Pélerin de Maricourt pershkruan polet magnetike.
1291:
ne Venezia lindin pasqyrat me xhama.
1300: alkimisti Gerber pershkruan acidin sulfurik.
1316: Mondino de Luzzi ndan organet kadaverike dhe publikon librin e pare te anatomise.
1335:
oret mekanike filluan te vihen ne pune nga mekanizma peshuese, dhe
filluan te vendoseshin neper kulla per te sherbyer si ore riferuese
zyrtare e krahinave te vecanta.
1346: shfaqen topat ne nje konflikt franko-angleze.
1403: dyzet dite per te shmagur perhapjen e murtajes ne Venezia; njihet koncepti mbi semundjet ngjitese.
1427: portugezi Diego de Sevilha zbuloi ishujt Azzorre
1435: gjermani Johann Gutenberg zbuloi shkronjat e levizshme dhe beri te mundur revoluzionin kulturor te shtypit.
1436: Leon Battista Alberti teorizoi tekniken e prezantimit te vizatimeve.
1450: perhapet perdorimi archibugio (arme antike), e para arme zjarri e perdorshme vetem nga nje ushtar.
1451: Niccolò Cusano zbuloi lentet konkave (diverguese); deri atehere ishin perdorur vetem lentet converguese.
1472: Johann Muller mati rrugen e dukshme ne nje komete.
1487:
Bartolomeo Diaz arriti ne ‘Capo di Buona Speranza’, ekstremiteti me meridional ne Afrike.
1492: udhetimi i pare i Kristofor Colombo; do te coje ne zbulimin e Amerikes.
1495: mjeku Girolamo Fracastoro pershkroi sifilizin ne nje mbartes.
1497: portugezi Vasco da Gama arriti ne Indi pasi kaloi nga ‘Capo di Buona Speranza’.
1502: Amerikani Vespucci zbuloi se India e Kristofor Colombo nuk ishte gje tjeter vecse nje kontinent i ri.
1504: shpikesi gjerman Peter Henlein prezantoi oren e xhepit duke aplikuar nje nderthurje ingranazhesh.
1523: portugezi Ferdinando Magellano perfundoi udhetimin e pare rrotullues perreth Tokes.
1535: Niccolò Tartaglia gjeti menyren e zgjidhjes se ekuacionit te grades se trete.
1542: Francisco de Orellana gjeti burimet e Rios se Amazones.
1543:

Niccolò Copernico, ne prag te vdekjes, publikoi «De revolutionibus
Orbium Coelestium» ku nepermjet sistemit eliocentrik (dielli ne qender)
i kundervihet sistemit tolemaik (gjeocentrik= toka ne qender); mjeku
belgo-hollandez Adrea Vesalio themeloi anatomine moderne duke korigjuar
ne nje liber me shume se 200 gabime te Galileut.
1545: Geronimo Cardano prezantoi numrat negative dhe zgjidhi ekuacionet e grades se katert.
1551: publikohen Tabelat Trigonometrike te Georg von Lauchen, i mbiquajtur Retico; dhe Tabelat Planetare te Reinhold.
1552:
anatomisti Bartolomeo Eustachio zbuloi ne vesh “kanalin” qe mban dhe
emrin e tij. (Kanali i Eustakut qe realizon komunikimin e veshit me
pjesen e siperme te faringut.)
1568:
Gerhard Kremer zbuloi projektuesin cilindrik qe mundesoi vizatimin e
hartave gjeografike qe perdoreshin dendur ne udhetime detare.
1572: Tycho Brahe vezhgoi nje supernova per 485 dite, nga Nentori i 1572 deri ne Mars te 1574.
1581: Galileo Galilei zbuloi periodicitetin e lavjerresit. 1582: hyri ne perdorim kalendari Gregorian.
1583: hollandezi Simon Stevin zbuloi qe presioni i nje lengu eshte i pavarur nga forma e mbajtesit te tij.
1589: Galileo perfundoi eksperimentet e tij mbi reniet lire te trupave, duke kundershtuar Aristotelin.
1590: lindi mikroskopi i thjeshte, me nje lente te vetme.
1591: u futen per here te pare simbolet algjebrike.
1592: Galileo zbuloi termometrin me uje.
1596: Ludolf van Ceulen vendosi nje vlere me ekzakte te numrit Pi greke qe prezanton raportin midis rrethit dhe diametrit.
1600: anglezi William Gilbert pershkruan Token si nje magnet sferik.
1608: Hans Lippershey ne Olanda ndertoi dylbite e para.
1609: Keplero verteton se orbitat e planeteve jane eliptike.
1610:

Galileo aplikon teknologjine e dylbive ne astronomi dhe publikon
zbulimet e tij mbi krateret e henes, satelitet e Jupiterit, fazat e
Aferdites, njollat diellore, natyren yjore te Rruges se Qumshtit.
1628: William Harvey pershkruan qarkullimin e gjakut.
1635: Henry Gellibrand zbulon perkulshmerine manjetike.
1637: Pierre de Fermat formulon te fameshmen «teorema e fundit».
1643: Evangelista Torricelli shpiku barometrin.
1653: Olof Rudbeck zbuloi vazat linfatike.
1656: Christian Huygens shpiku oren me lavjerres.
1662: Ligji i Boyle mbi raportin vellim/presion te gazeve.
1665: Hooke zbuloi qelizat (ne tape).
1666: Isaac Newton kuptoi ligjin e gravitetit universal dhe vezhgoi spektrin e drites diellore.
1668: Newton shpiku teleskopin reflektues.
1669: Newton dhe Leibnitz, ne menyre te pavarur, shpikin llogarite integrale dhe ato diferenciale.
1670: Thomas Willis zbulon se te semuret me diabet kane nje rritje te nivelit te sheqerit ne urine.
1675: Olaus Roemer mati shpejtesine e drites.
1676: Antoni van Leeuwenhoek zbuloi mikroorganizmat.
1682: zbulohet seksualiteti i bimeve.
1685: teoria e numrave imagjinare.
1687: Newton publikoi librin «Principi».
1712: makina me avuj e Newcomen
1718: Edmond Halley dokumenton moton e vertete mbi yjet.
1728:
kronometri i John Harrison zgjidhni problemin e matjes se gjatesive ne det.
1738: Daniel Bernoulli propozon bazen e teorise kinetike te gazeve.
1744: Euler teorizoi numrat pasardhes.
1745: u shpik Shishja e Leydes (kondesator elektrik) per te mbledhur energjine.
1747:u zbulua kura ndaj skorbutit.(mungesa e vitamines C)
1752:
rrufepritesja e Benjamin Franklin
1754: zbulohen kristalet karbonike.
1764: makina me avuj e Watt
1766: zbulohet hidrogjeni.
1768: Lazzaro Spallanzani paraqiti mosekzistencen e gjenerimeve spontane.
1769: Lavoisier themeloi kimine sasiore.
1774: zbulohet oksigjeni.
1779: zbulimet e para ne mekanizmin e fotosintezes.
1781: William Herschel zbuloi planetin Uran.
1783: ngritjet e para te mongolfierave ( ballona qe fryhen me ajer te ngrohte)
1790: u paraqit per here te pare sistemi mates decimal.
1796: Edward Jenner zbuloi vaksinimin.
1798: Cavendish mati masen e Tokes.
1799: kimisti francez Joseph L. Proust zbuloi ligjin e pjeseve te fundshme.
1800: Alessandro Volta shpiku pilat, derivate te ujit.
1801: Giuseppe Piazzi zbuloi 'Cerere', asteroidi i pare.
1803: kimisti John Dalton rizbuloi teorine atomike.
1811: Amedeo Avogadro hipotizoi se te gjithe gazet ne kushte te barabarta permbajne te njejtin numer pjesezash.
1814: zbulohen vijat e spektrit.
1821: Faraday propozon teorine e motorit elekrik.
1825: lokomotiva e pare me avull.
1827: Ligji i Ohm
1831: Faraday realizoi nje gjenerator elektrik.
1838: Bessel per here te pare mati largesine e nje ylli.
1839: lindi fotografia.
1842: zbulohet efekti Doppler.
1846: Le Verrier, Galle dhe Adams zbulojne Neptunin.
1847: kimisti Ascanio Sobrero shpiku nitroglicerinen.
1848: zbulohet zeroja absolute.
1850: ligji i dyte i termodinamikes.
1854:
zbulohet shpina e atlantike (Atlante, personi mitologjik qe mbante
boten mbi shpatulla); Antonio Meucci realizon telefonin e tij elektrik.

1856: zbulohet njeriu i Neandertal, ne Gjermani.
1858: Charles Darwin publicon teorine e evolucionit naturor.
1859:
pusi i pare naftenxjerres.
1860: motori me djegje te brendshme.
1862: Pasteur formulon teorine e organizmave mikroskopike patologjike.
1865: Gregor Mendel propozon bazat e gjenetikes; Numri i Avogadros; forca elektromagnetike e sintetizuar ne ekuacionet e Maxwellit.
1866: Alfred Nobel shpiku dinamitin.
1869: Mendeleev zbuloi sistemin periodik te elementeve.
1873: ekuacionet e gjendjes se gazeve.
1875: qartesohet fekondimi duke vezhguar nje spermatozoid te hyje ne nje veze.
1876: Graham Bell i ve vulen shpikjes se telefonit; motore me 4 kohe te Nikolaus Otto.
1877: fonografi i Edisonit (aparat qe riprodhon zerat e incizuara ne nje disk).
1878: zbulohen enzimat.
1879: drita elektrike.
1885: vaksina e Pasteur kunder terbimit.
1887: eksperimenti i Michelson dhe Morley nuk arriti te provonte ekzistencene eterit.
1888:
Hertz zbuloi valet e radios te parashikuara nga Maxwell; Galileo
Ferraris prezanton ne Akademine e Shkencave ne Torino motorin e tij me
korent alternativ, me pas iu vu vula nga Tesla i SHBAs.
1893: Freud themeloi psikoanalizen.
1895: Guglielmo Marconi demonstroi se valet e radios mund te trasmetohen dhe te kapen ne largesi; Roengten zbuloi rrezet X.
1897:
Thomson zbuloi elektronin, pjeseza e pare e atomit.
1898: Pierre dhe Marie Curie zbuluan elementet radioaktive Polonio (Po) dhe Radiusin (Ra).
1900: Max Planck themeloi mekanikes se kuanteve.
1901: Guglielmo Marconi realizon lidhjen e pare radiofonike ne Oqeanin Atlantik.
1902: kromozonet u perkufizuan si pjese e pandarshme e trashigimise.
1903: u ngrit nga Toka aeroplani i pare. (vellezerit Wright)
1905: Albert Einstein publikon teorine e relativitetit.
1906: Lee De Forest zbuloi valvulen termoelektrike me tri elektroda qe do te favorizojne te ne ardhmen teknologjine radiofonike.
1911: Alfred Wegener hamendesoi spostimin e kontinenteve.
1914:
Thomson zbuloi protonin.
1916: Einstein publikoi relativitetin e pergjithshem.
1921: u zbulua insulina.
1926: u sitemua mekanizmi i vale-matesve.
1927:
parimi i papercaktueshmerise nga Heisenberg. (sipas se cilit, jo te
gjithe madhesite e dukshme mund te percaktohen me perpikmeri)
1928: Fleming zbuloi penicilinen.
1929: Edwin Hubble zbuloi zgjerimin e universit.
1930: Tombaugh zbuloi Plutonin.
1931: teorema e Goedel.
1932: Chadwick zbuloi neutronin.
1938: Hans Bethe zbuloi reaksionet dridhjeve nukleare qe i japin burim energjine e yjeve.
1939: dridhjet nukleare; helikopteri i pare.
1942: pila atomike e Fermit.
1945: bomba atomika me fizion (ndarja e berthames se atomit nepermjet reakisoneve zinxhir).
1946: Eniac, njeri nga kompjuterat e pare te programueshem.
1948:
u ideua tranzistori.
1952: bomba e pare H
1953: Watson dhe Crick zbuluan strukturen dyvargezuese te ADN-se.
1954: transplantimi i pare i veshkave.
1957:
sateliti i pare artificial; qarku i pare i integruar i vene ne
dispozicion nga Kilby; publikimi i Fred Hoyle mbi sintezen nukleare te
elementeve te renda ne brendesi te yjeve.
1960: lazeri i pare optik.
1964: u zbulua radioaktiviteti fundor, prove qe favorizoji teorine e Big Bang mbi origjinen e universit.
1969: zbritja e pare ne Hene; ne njezet vitet e ardhshme u eksplorua i gjithe sistemi diellor nepermjet sondave.
1981: fluturimi i pare nga Shuttle.
1983: Carlo Rubbia zbuloi pjesezet W dhe Z qe demonstruan teorine e rrymave te dobta.
1987: gjitari i pare i modifikuar gjenetikisht per te prodhuar lende farmaceutike.
1989: ne Cern (Gjenevra) lindi Bota e Gjere e Rrjetit qe krijoi mundesine e funksionimit te internetit.
1997: u klonua delja Dolly.
1998: universi jo vetem qe zgjerohet, por po rrit dhe shpejtesine e zgjerimit te saj.
2000: u kompletua leximi i hartes gjenetike njerezore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ScientisT-BoY
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 217
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:48 am

Zbulim ne Turqi


I
magjinoni veten duke notuar ne ujerat e detit Mesdhe, ne kerkim te
zbulimit te sfungjereve te detit dhe ndersa rreshqet neper nje kreshte
ne fund te detit, ndodhesh balle per balle me ato pjese te historise,
me te cilat askush nuk eshte ndeshur ne me teper se 3 mije vjet. Nje
zhytes turk po bente pikerisht nje gje te tille ne bregdetin Uluburum
te Turqise ne vitin 1982, dhe, papritur, gjeti anijen me te vjeter te
mbytur. Por ishte profesori George Bass ai qe mori
persiper detyren e kerkimeve mbi anijen me nje vlere te pacmuar. Ai
eshte drejtor i Institutit te Arkeologjise Nautike te Universitetit A
& M ne Shtetet e Bashkuara: "Nje nga gjerat me te cuditshme, eshte
se para se ne te fillonim zhytjen, mendohej qe tregetia detare ne
epoken e bronzit ishte monopol i grekeve te lashte dhe tani ne po
shohim se sirianet dhe fiset e hershme fenikase te periudhave te
hershme te epokes se bronzit ishin detare dhe tregetare mjaft te
suksesshem" thote profesori. Zbulimi i anijes se mbytur i
dokumentuar ne video, filloi ne vitin 1984. Kjo anije i perket shekujve
te 13 dhe 14 para eres sone. Dhe ketu nuk kemi te bejme me nje mbytjen
e nje anieje te zakonshme. Kjo i perket kohes se mbretit Tut.
(Tutankom). Mendojme se kjo ka qene anije tregetare Caanite, ose
siriane. Jo thjesht anije tregetare, por ajo ka qene nje anije
mbreterore, dhe me siguri qe ajo po udhetonte nga nje mbret tek nje
mbret tjeter. Per arsye se anija e mbytur ishte varrosur shume thelle,
me teper se 53 metra ne thellesi te detit Mesdhe, zhytesit kishin
mundesi te qendronin vetem 20 minuta nen uje, dy here ne dite. Profesorit
Bass dhe ekipit te tij ju deshem me teper e 10 vjet dhe mbi 22 mije
zhytje ne uje, per te nxjerre ne siperfaqe te gjitha objektet dhe
thesarin, qe i perket shume vendeve te ndryshme. Mes tyre,
profesori Bass gjeti edhe librin me te vjeter te botes, i cili kur ka
qene i ri mund te ngjante me teper me kete model me siperfaqe shkrimi
prej dylli bletesh. Kur perfundoi germimi arkeologjik, ekipi i zhytesve
kishte gjetur 10 tone baker, nje ton kallaj dhe me qindra artifakte me
vlere jashtezakonisht te madhe, midis te cilave skulptura prej
fildishi, statuja dhe arme floriri, te gjitha nga vende te ndryshme te
botes. Profesori Bass po i sheh frutet e para te punes se tij
shumevjecare, pas 18 vjetesh: Gjate viteve ne zbuluam se kemi shpenzuar
dy vjet me pune kerkimore, si dhe per konservimin dhe publikimin e
fakteve per cdo muaj zhytjesh. Kjo eshte nje pune qe shumica e njerezve
nuk e kuptojne, duket sikur te zbulosh dicka eshte thjesht dicka e
bukur. Ata nuk e dine se ne na duhen ndoshta 15 vjet per te gjetur se
c’fare kemi zbuluar. Zbulimi i anijes se mbytur ne Ulubururn dhe sendeve te zbuluara atje jane ekspozuar ne Muzeun e Keshtjelles Bodrum ne Turqi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:49 am

Teleskopi Kepler leshohet ne orbite
Teleskopi
amerikan Kepler, ndodhet ne orbite qe prej mengjesit te sotem. Detyra e
tij eshte te kerkoje planete te ngjashem me Token, jashte sistemit
diellor.
Leshimi
i teleskopit u krye ne oren 22.49 me oren lokale ne Cape Canaveral ne
Florida. Kepleri hyri ne orbite 62 minuta me pas. Deshira per te
zbuluar planete te reja me kushte te ngjashme me ato te Tokes ka
ekzistuar qe para shume shekujsh por vetem kete vit, u ndermor nje hap
konkret.Per tre vjet e gjysme, teleskopi i fuqishem do te vihet ne
kerkim te planeteve te tjere, ku mund te jete zhvilluar jeta.
Probabiliteti per te zbuluar nje planet te tille mund te jete i madh,
duke ditur se Kepler do studioje rreth 100 mije yje si Dielli yne. Nga
ky studim do te ndertohet edhe nje katalog me llojet e ndryshme te
planeteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:49 am

Jeta ne planete nis edhe ne temperatura te uleta
Nuk
dihet me saktesi se si ka lindur jeta ne Toke, por hipoteza me e
mundshme eshte ajo qe mbeshtet krijimin e njeqelizoreve pas nje
periudhe vullkanike ne planetin tone.
Por
ka nga ato planete qe Diellin e tyre e kane me te ftohte dhe per pasoje
energjia qe marrin eshte me e vogel, por kjo nuk do te thote se ne to
nuk ka premisa per zhvillimin e jetes. Nje grup astrofizikantesh nga
Universiteti i Arizonas ne Pensilvani dhe nje grup tjeter nga “Max
Planck Institute” ne Gjermani kane vezhguar per shume kohe 14 yje te
ftohte duke bere nje krahasim me sistemin tone diellor.


Perreth tyre jane vene re planete ne
disa prej te cileve mendohet se ka acid cianhidrik. Ky lloj acidi eshte
nje perberes i adenines, e cila eshte pjese e ADN-se se qenieve qe
jetojne ne Toke. Te yjet me te ftohte eshte vene re se planetet qe i
rrethojne nuk e kane kete permbajtje por jane vene re gjurme te
acetilenit, cka do te thote se jeta mund te jete zhviluar ne forma te
ndryshme edhe pse ne keto planete temperatura eshte shume e ulet. Ky
perfundim mund te nise nje ere te re ne studimet per te zbuluar
origjinen e jetes ne Toke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:50 am

SHBA, shpiket bateria qe karikohet per 10 sekonda
Shkencetaret
amerikane kane shpikur nje bateri qe karikohet shume here me shpejt se
ato ekzistueset. Zbulimi i publikuar ne revisten “Nature” pritet te
shkaktojne nje revolucion ne pajisjet dhe makinat elektrike.
Edhe
celularet do te mund te karikohen brenda pak minutash, ose sekondash.
Kerkuesit e Massachusetts Institute of Technology thone se do te duhen
vetem dy vjet qe bateri te tilla te dalin ne treg. Sekreti qendron ne
materialin e ri te baterive me jone litiumi, qe kane nje shtrese
speciale qe lejon karikimin dhe shkarkimin dhjetera here me te shpejte
se ne rastin e baterive ekzistuese. Ajo mund te perdoret edhe per
energjine e eres dhe ate diellore.

Shkencetari Gerbrand Ceder
shprehet entuziast se nje celular do te mund te karikohet per dhjete
sekonda dhe shume shpejt edhe makinat elektrike do te behen me
praktike. Karikimi per baterite e tyre do te zgjase 5 minuta. Baterite
me litium te veshur kane edhe nje tjeter avantazh tjeter, pasi
materiali i tyre konsumohet me pak kur karikohen dhe shkarikohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:50 am

100 ore Astronomi, zbardhen sekretet e Universit
Se
shpejti do marre jete projekti 100 ore astronomi per Vitin Nderkombetar
qe OKB ia ka dedikuar shkences se studimit te Universit, yjeve dhe
planeteve.
Maratona
e gjate rreth 100 ore do perfshije ne te njejten kohe te gjitha vendet
anetare te “International Year of Astronomy2009”. Per 5 dite gjate 24
oreve ne te gjithe boten do publikohen te dhena interesante per
sekretet e universit. Projekti do nise me nje ceremoni zyrtare ne
“Franklin Institute of Philadelphia” dedikuar shkencetarit Galileo
Galilei.


Programi maratone parashikon transmetimin 24/24 ore te te dhenave online ne faqen http://www.ustream.tv/channel/100-hours-of-astronomy duke filluar qe nga dita e premte. Transmetimi i te dhenave do monitorohet direkt nga vezhguesit boterore.

Te shtunen parashikohen publikime falas
i pamjeve nga teleskopet me te fuqishem te planetit, ndersa te dielen
te gjithe te apasionuarit pas sekreteve te Diellit do kene mundesine te
mesojne me shume per lemshin e zjarrte qe na jep jete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:51 am

Mars, sonda Phoenix zbulon uje te lengshem
Sonda marsiane e NASA-s, Phoenix ndoshta eshte ndeshur me nje pellg te lengshem ne siperfaqen e planetit te kuq.
Pergjegjesi
teknik i misionit Peter Smith tregon se sonda e leshuar ne polin e
veriut ka hasur ne nje pjese te lengshme qe mendohet te jete uje.
Shkencetaret mendojne se ne ate ambient ku presioni eshte shume here me
i larte se ne Toke dhe temperaturat nuk kane kaluar ndonjehere mbi
kufirin e -20 gradeve, nuk eshte e mundur qe uji te ruhet ne gjendje te
lengshme, perjashtuar vetem disa raste.


Hipoteza e pare eshte qe bulezat e
fotografuara nga sonda jane absorbuar nga atmosfera. Nje tjeter
hipoteze eshte se gjate uljes, sonda ka shkaktuar nxehtesi duke shkrire
perkohesisht nje pjese te akullt.

Gjithashtu, mesohet se uji eshte ne
gjendje te kripur dhe kjo ka bere qe shkencetaret te mendojne se sasia
e larte e kripes ne kete zone nuk mund te lejoje zhvillimin e jetes.
Phoenix u ul ne Mars ne 25 maj te vitit 2008 dhe pas 5 muajsh e
nderpreu punen pasi u paralizua nga akulli.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:52 am

Nga hapësira yjore, fotoja e parë e një planeti jashtë sistemit diellor
Astronomët
i kanë bërë fotografitë e para një planeti jashtë sistemit
diellor.Planeti përshkruhet si planeti me gaz me një madhësi tre herë
më të madhe se Jupiteri dhe ka unazat si Saturni .

fotot e marra nga dy grupe të ndryshme astronomësh planeti i ri duket
tepër i vogël, si një pikë e mjegullt. Imazhi i pari, ai që do të
mbetet në libra, është i planetit “Fomalhaut b” i marrw falë teleskopit
Hubble të Nasës.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:52 am

Bota rrezikohet nga katastrofa
Shkencetaret
e mbledhur ne nje konference mjedisore ne Kopenhagen te Danimarkes bene
publik nje studim te ri, sipas te cilit ngrohja globale do te sjelle
ngritjen e nivelit te deteve dhe oqeaneve me nje meter deri ne fund te
ketij shekulli.
“Nesenuk veprojme tani, ndryshimet do te jene katastrofike dhe do te cojne
ne konflikte dhe zhvendosje njerezish nga mungesa e ushqimeve dhe
ujit”, thane referuesit. Sipas tyre, edhe nese rritja e temperaturave
do te jete vetem nje grade, serish do te shfaqen probleme per sigurimin
e ujit, ekosistemit dhe per rezervat ushqimore.


Konferenca doli me idene se nese nuk do
te reduktohen gazet qe shkaktojne efektin sere, do te kete permbytje
dhe me te rrezikuarat do te jene zonat bregdetare, nga Nju Jorku, deri
ne Bangladesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 12:54 am

Rrezet infra te kuqe zbulojne mendimet
Nepermjet
matjes me rreze infra te kuqe mund te zbulohen preferencat e njerezve.
Sipas nje studimi te kerkuesve te Bloorview, skaneri me rreze infra te
kuqe mund te zbuloje menyren e te menduarit tek njerezit ne 80 % te
rasteve.
Ky
zbulim i rendesishem i shkencetareve kanadeze eshte shume i rendesishem
ne studimet per te korrigjuar problemet e te folurit tek femijet apo
tek njerezit me patologji te ndryshme.


Vullnetaret ne kete eksperiment kane
vendosur nje kaske me fibra optike qe emeton rrezet ne koke. Ne ekranin
e kompjuterit jane shfaqur disa pije te ndryshme dhe rrezet infra te
kuqe kane arritur te percaktojne te preferuaren e njerezve ne 80 % te
rasteve. Sipas shkencetareve, perqendrimi i trurit varet nga sasia e
oksigjenit qe emetohet ne te.

“Behet fjale per sistemin e pare qe
zberthen mendimet e njeriut. Ky eshte hapi i pare ne studimet per te
gjetur kuren e semundjeve patologjike”, shprehet profesori i
Universitetit te Torontos, Sheena Luu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
ScientisT-BoY
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 217
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 10:44 am


Trashëgimia e shërbimeve sekrete & Zbulimet e reja - shanse të humbura për Gjermaninë
1.
Kanë kaluar 19 vjet që kur qytetarët e RDGj-së u sulën drejt selisë
qendrore të Sigurimit të Shtetit në Berlinin lindor. Aty ata themeluan
një institucion të vetin, i cili mori emrin: "Emisari federal i
ngarkuar me dokumentat e shërbimit të sigurimit të shtetit të
ish-RDGJ-së". Ky institucion përgatiti vendosjen e dosjeve në
dispozicion të të prekurve. Edhe 20 vjet pas përmbysjes, shumë shoqëri
merren me trashegiminë e shërbimit sekret. Për hapjen e serisë tonë mbi
përpunimin e dosjeve të shtetit të atëhershëm komunist, Bernd Riegert
ka biseduar me Hans Altendorf. Ai është drejtori i institutit të
dosjeve të Shtazit në Gjermani.

2.Gjermania
është e njohur në të gjithë botën si popull i poetëve dhe i
mendimtarëve- për t'u menduar në Gjermani me të vërtetë mendohen shumë-
vetëm për të vepruar veprohet rrallë. Kështu që në Gjermani janë
shpikur vërtetë shumë gjëra gjeniale - por në fund ato janë futur në
treg nga shtete të tjera. Lista e shanseve të humbura është e gjatë-
Qoftë MP3 Player-i, Faksi, automobili hibrid, Walkman-i ose madje edhe
telefoni- potenciali i këtyre shpikësve inovativë gjermanë nuk u njoh
në Gjermani, idetë u zhdukën në sirtare dhe biznesin e bënë të tjerë.
Shanse të humbura? Wolfgang Dick.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Truri, koha e tij e artë? Mosha 39-vjeçare
Barak
Obama e ka kaluar këtë moshë prej nëntë vitesh, Leonardo di Kaprio do
t‘i mbushë pas pesë vjetësh, Majkëll Shumaher po i jeton pikërisht
tani, por sa keq që nuk është më nën drejtimin e një makine Ferrari.
Mosha
në të cilën truri i njeriut arrin maksimumin e fuqisë së tij, koha kur
funksionon më mirë, momenti kur është më i shpejtë, energjik dhe i
kapshëm është 39 vjeç. Ky është përfundimi i një studimi në fushën e
neurobiologjisë, pas një eksperimenti të kryer te disa meshkuj nga
mosha 23 deri në 80 vjeç.

Studiuesit ishin të bindur se ky
studim do të jepte rezultate të ngjashme edhe mes femrave. Një prej
"kavieve" ishte aktorja 39-vjeçare Rene Zellueger, e cila është në
kulmin e zhvillimit të trurit. Sipas studiuesve, nga mosha 40-vjeçare e
më tutje intensiteti i trurit ulet, duke shkaktuar kështu lidhje
gjithnjë e më të ngadalta, siç është pakësimi i kujtesës, vështirësi
njohjeje, paaftësi për të kryer disa funksione të rëndësishme, deri te
rastet më të rënda, siç është sëmundja e alzajmerit.

Ky proces
ndodh për shkak të humbjes së mielinës, që përveç funksionit mbrojtës,
ka edhe funksion izolues në lidhje me tejçueshmërinë e stimujve
nervorë. Është kjo lloj membrane që i lejon transmetimin e sinjaleve të
shpejta qarqeve të trurit. Studimi i publikuar te "Neurobiology of
Aging", një revistë shkencore britanike online, është fryt i shumë
viteve studim nga ana e shkencëtarëve të "Semel Institute for
Neuroscience and Human Beahviour", Universitetit të Kalifornisë në Los
Anxhelos.

Grupi i studiuesve, i udhëhequr nga profesor Xhorxh
Bartzokis, ka ekzaminuar raportin mes aftësive lëvizëse të një grupi
meshkujsh dhe kushteve të mielinës së tyre. Pas studimit, ato kanë vënë
re një koincidencë të jashtëzakonshme: aktiviteti më i mirë lëvizës dhe
membrana më kompakte e mielinës vërehen te 39-vjeçarët. Studimi ka
lidhje me 72 meshkuj të moshave të ndryshme, të cilët i janë nënshtruar
një testi 10 sekondash, përmes rezonancës manietike, e cila maste
nivelin e mielinës në rrathët delikatë të lobeve frontale të trurit.
"Dy trajektoret kanë rezultuar të pandashme", bën të ditur profesor
Bartzokis në raportin e tij. "Së bashku arrijnë kulmin në moshën
39-vjeçare dhe fillojnë ta humbasin funksionin e tyre pas të 40-ave".

Shprehja e vjetër "jeta nis në moshën 40-vjeçare", komenton shtypi
anglez, duhet ndryshuar: në moshën 40-vjeçare jeta fillon të "shuhet",
të paktën nga këndvështrimi cerebral. Studimi vlerëson vetëm
aktivitetet e kushtëzuara nga shpejtësia e lidhjeve cerebrale: pra nuk
do të thotë se në moshën 39-vjeçare një burrë është më tepër i zgjuar
krahasuar me një 30, apo 50-vjeçar.

Ndër të tjera, për të
gjithë ata që i kanë kaluar të 40-at, ja dhe një lajm i mirë: zbulimi i
bërë nga studiuesit kalifornianë u hap rrugën në të ardhmen ndërhyrjeve
terapeutike "për të ngadalësuar plakjen e trurit dhe shqetësimet e
sëmundjes alzajmer. Tani e dimë përse-në, kur një mik ose koleg
39-vjeçar është më i zgjuar se ne dhe e ka gati menjëherë përgjigjen.
Të vihemi në garë me të është njësoj sikur t‘i vrapojmë nga pas Majkëll
Shumaherit, i cili ka hipur në një Ferrari", përfundon profesori.

Studimi

Një proteinë fshin kujtesën

Ata që dëshirojnë të harrojnë çastet e dhimbshme të jetës së tyre dhe
të ruajnë në kujtesë vetëm momentet e bukura u vjen në ndihmë një
proteinë. Studiuesit e "Medical College of Georgia" në SHBA dhe disa
kolegë kinezë nga Shangai, kanë arritur të shkëpusin momentet e hidhura
nga kujtesa e një "kavieje". Eksperimenti u publikua në revistën
"Neuron".

Duke qenë se nuk kishin shumë njohuri mbi kujtesën,
studiuesit arritën të bllokonin vetëm disa kujtime të kavies. Këtë e
bënë duke përdorur një proteinë, e cila ishte në gjendje të
kontrollonte aktivitetin e proteinave të tjera. Duke modifikuar
kimikisht proteinën kryesore, kjo e fundit u dha komandë proteinave të
tjera që të vinin në përdorim vetëm disa hapësira specifike të kujtesës
së kavies, duke e detyruar kështu të harronte disa momente që kishte
jetuar. "E kuptojmë se këto eksperimente janë interesante dhe tmerruese
në të njëjtën kohë.

Në fakt, nga njëra anë mund t‘i ndihmojmë
njerëzit që vuajnë nga çrregullimet mendore dhe të eliminojmë shkakun e
këtij hutimi, por, nga ana tjetër, mund t‘i hapim rrugë ‘manipulimit‘
të kujtesës së njerëzve", shpjegon një nga shkencëtarët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 21
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Zbulime   Sat May 30, 2009 3:04 pm

Jetë në Mars?! Nasa zbulime të rejaNë planetin e Marsit është gjetur metan në atmosferë dhe kjo ndoshta është shenja se në këtë planet ka jetë.
Gazi mund të vijë si rrjedhojë e aktivitetit gjeologjik apo edhe atij biologjik, duke qenë se dhe në tokë ekzistojnë baktere të cilat prodhojnë metan. Kjo është teza e mbështetur nga shkencëtaret e Goddard Space Flight Center të Nasa publikuar ne revistën prestigjioze “Science”.

Sipas shkenctarëve ekziston mundësia e pranisë së jetës mikrobiologjike nën sipërfaqën e marsit. Prodhimi më i madh i metanit në tokë bëhet nga sistemet organike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulime   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulime
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Zbulime-
Kërce tek: